Obrovský astronomický objav! V našej slnečnej sústave sa podarilo objaviť ďalšiu trpasličiu plánetu

trpaslicia planeta farout_opt
Zdroj: Carnegie Institution for Science

Vo svete astronómie sa podaril ďalší obrovský objav. V našej slnečnej sústave bola totižto objavená ďalšia trpasličia planéta. Ide o najodľahlejší pozorovaný objekt našej slnečnej sústavy, ktorý je od Zeme vzdialený až 18 miliárd kilometrov

Farout

Malá planéta s označením 2018 VG18 bola objavená ešte 10. novembra japonským Subaru teleskopom nachádzajúcim sa na Havajských ostrovoch. Za objavom stojí astronóm Scott Shepard a jeho viacero kolegov, ktorí novoobjavenú planétu pomenovali ako Farout, podľa slov samotného Scotta Sheparda, ktorý po objavení planéty zvolal „far out“, čiže vo voľnom preklade, veľmi ďaleký. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Trpasličia planéta je na základe prvých údajov vzdialená od Zeme zhruba 18 miliárd kilometrov, čo je asi 3,5-krát ďalej, ako aktuálne najvzdialenejšia trpasličia planéta slnečnej sústavy, Pluto. Pre porovnanie, je to 100-násobok vzdialenosti medzi Slnkom a Zemou a zároveň je to zhruba taká istá vzdialenosť, kde sa nachádza sonda Voyager 2, ktorá bola vypustená v roku 1977 a len prednedávnom vnikla to medzihviezdneho priestoru. 

Pomalý ružový trpaslík

I keď o novej planéte zatiaľ veľa nevieme, prvé údaje naznačujú, že má v priemere zhruba 500km a jej obežná dráha okolo Slnka trvá viac ako 1000 rokov. Zaujímavosťou je, že trpasličia planéta Farout je zaujímavého ružového sfarbenia. 

Neobvyklá obežná dráha

Najväčšou zaujímavosťou na planéte Farout je bezpochyby jej netradičná obežná dráha, ktorá ju radí medzi takzvané trans-neptúnske objekty. Farout totižto okolo Slnka obieha v netradičnom uhle, čo vo svete astronómie nedáva úplne zmysel. Podľa viacerých špekulácií je takýto jav spôsobený zatiaľ neobjavenou deviatou planétou alebo planétou X. Trpasličia planéta Farout bola totižto objavená úplnou náhodou práve pri hľadaní takejto planéty, ktorá by svojou gravitáciou mohla ovplyvňovať viaceré objekty nachádzajúce sa v tejto oblasti. 

Najnovšie objavy nám iba potvrdzujú to, že naša slnečná sústava stále v sebe ukrýva množstvo záhad, ktorých vylúštenie nám jednoznačne potrvá niekoľko ďalších desaťročí. 

Zdroj: futurism.com, úvodný obrázok (Carnegie Institution for Science)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre