Obrovské tajomstvo, ktoré ukrýva Sahara, najväčšia púšť sveta: Toto sa nachádza pod jej pieskom!

Pred niekoľko tisíc rokmi vyzeralo jedno z najnehostinnejších miest na Zemi úplne inak.

co je schovane pod saharou
Zdroj: YouTube (Ridddle)

Keď sa povie Sahara, určite vás napadnú pieskové duny, ktoré sa rozliehajú všade tam, kam sa pozriete. Je to najväčšia púšť sveta, a jej názov znamená v preklade doslova „púšť“.

Je ľahké si myslieť, že Sahara tu bola už od počiatku Zeme, no nie je to úplne pravda. Pod obrovskou vrstvou piesku sa ukrýva tajomstvo, ktoré prezrádza minulosť tohto regiónu. Jej tajomstvá približuje YouTube kanál Ridddle.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Záhady Sahary

Pred 6-tisíc rokmi vyzerala najväčšia púšť sveta úplne inak. Je ťažké si predstaviť, že na rozlohe viac než 9-miliónov km štvorcových existovalo niečo iné, ako len piesok a skaly. Opak je však realitou, kedysi dávno bola celá táto oblasť pokrytá hustou zeleňou. Existovali tu osady, v ktorých sa choval dobytok.

Existovali tu lúky a jazerá. Dážď nebol žiadnou raritou, bolo ho dostatok na to, aby dokázal udržať rieku Tamanrasset, ktorá dažďovú vodu odvádzala do oceánu. Táto rieka mala niečo cez 500 km a keby existovala dodnes, radila by sa do rebríčku tých najdlhších riek, aké na zemi máme.

V roku 2015 vedci pomocou špeciálneho 3D, satelitu objavili pozostatky tejto rieky, ktoré sa dnes už ukrývajú pod vrstvou piesku. Toto pátranie prinieslo ešte jeden prekvapivý výsledok. V centrálnej časti Afriky kedysi existovalo jazero, ktoré sa nazývalo Mega Chad. Dnes je toto jazero len chabým pozostatkom svojej niekdajšej veľkosti.

Toto jazero by v dobe svojej najväčšej slávy veľkosťou prekonalo aj Kaspické more. Predpokladá sa, že jeho plocha bola až 388-tisíc km štvorcových. Ak by existovalo dnes, bolo by najväčším jazerom sveta. O tom, ako vyzeralo v minulosti svedčia aj fotografie americkej vesmírnej agentúry, NASA. Hoci jazero už dávno vyschlo, jeho stopa sa stále otláča v saharskom piesku.

Sahara
Zdroj: YouTube (Ridddle)

Vyschnuté jazero a rieka ale nie sú jedinými záhadami, ktoré sa na Sahrare ukrývajú. V Mezozoickej ére sa u nachádzal oceán Tethys, ktorý predeľoval kontinenty Laurasia a Gondwana. Postupom času sa kontinenty, spolu s oceánom rozdelily, čo vyústilo v naozaj nezvyčajný pohľad.

V regióne, ktorý sa dnes nazýva Wadi El Hitan sa nachádza pohrebisko veľrýb, priamo uprostred púšte.

Sahara
Zdroj: YouTube(Ridddle)

Okrem kostí veľrýb odhalili satelitné snímky aj pozostatky miest, ktoré boli zasypané pieskom. Tieto fotografie poukazujú na to, že v minulosti mohla byť Sahara naozaj husto obývaným miestom.

Sahara
Zdroj: YouTube(Ridddle)

Ako vznikla Sahara?

Lenže prečo sa z úrodnej krajiny, bohatej na zeleň, stalo to najnehostinnejšie miesto na svete? Názory odborníkov sa líšia. Niektorí tvrdia, že to bol práve dobytok, ktorý spôsobil zmeny až na tretine kontinentu. Kravy, ale aj ovce sa pásli na zelených lúkach, pričom udupali a zjedli všetko okolo seba.

Zem bola odhalená Slnku, odrážala viac svetla a to sa prejavilo aj na atmosfére. Zrážok ubúdalo, dokým neprestali úplne a oblasť nepostretli obrovské suchá. Tie boli začiatkom konca. Teplo a sucho zničilo všetko rastlinstvo, ktoré sa v regióne nachádzalo, a tak vznikla Sahara, akú ju poznáme dnes.

Nič nie je také jednoduché, ako na prvý pohľad vyzerá a rovnako je to aj v prípade Sahary. V roku 2018 vyšla hypotéza, ktorá tvrdila, že to boli farmári, ktorí predĺžili životnosť zelenej Sahary. Región začal upadať už predtým, avšak pasenie dobytka spôsobilo, že sa zeleň udržala ďalších 500 rokov.

Niektorí vedci vinia naklonenie Zeme na svojej osi. Skupina výskumníkov študovala prach, ktorý sa hromadil na západnom pobreží Afriky posledných 240-tisíc rokov. Výsledky ich práce naznačujú, že podnebie Sahary sa mení každých 20-tisíc rokov a prechádza z extrémne suchého na vlhké. 

Ak je to pravda, potom by za približne 10-tisíc rokov mohla Saharská púšť opäť rozkvitnúť a byť plná zelene. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre