Vedci si myslia, že našli spôsob ako obnoviť neurónové bunky. Mohli by tak pomôcť miliónom pacientom s Alzheimerom či poškodeným mozgom

liecba demencie mozog
Zdroj: YouTube (QldBrainInstitute)

Neurón alebo neurónová bunka je základným stavebným materiálom ľudského mozgu. Jeho primárnou úlohou je prenos informácií prostredníctvom zložitej neurónovej siete (corpus callosum). Neurónovým bunkám však bohužiaľ chýba jedna dôležitá schopnosť – schopnosť regenerácie.  

Vedci sú na sľubnej stope ako docieliť regeneráciu neurónových buniek

Narozdieľ od neurónových buniek, gliové bunky majú regeneračnú schopnosť (pozn. redakcie: gliové bunky tvoria podporné tkanive, ktoré spolu s neurónmi tvoria nervový systém). A práve tie zohrávajú v plánoch vedcov vedených Penn Statue významnú úlohu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Penn na základe štúdie, ktorú v minulosti publikoval vedel, že gliové bunky je možné premeniť na neuróny prostredníctvom sekvencie deviatich malých molekúl. Avšak samotný proces premeny je príliš ťažko realizovateľný. Všetko by sa však mohlo už čoskoro zmeniť.

Pennova štúdia, ktorá bol zverejnená v renomovanom časopise Stem Cell z minulého týždňa sa píše, že vedci našli spôsob ako celý procesor premeny gliových buniek na neuróny je možné zjednodušiť.

„Identifikovali sme najúčinnejší chemický vzorec medzi stovkami kombinácií liekov, ktoré sme testovali,“ povedal výskumník Jiu-Chao Yin v tlačovej správe. „Použitím štyroch molekúl, ktoré modulujú štyri kritické signalizačné cesty v ľudských astrocytoch, môžeme efektívne zmeniť ľudské astrocyty  na funkčné neuróny.“

V tlačovej správe, ktorú vypustili tím vedený Pennom sa píše, že hoci majú pred sebou ešte dlhú cestu, tak ich vyhliadky sú optimistické.

„Najvýznamnejšou výhodou nového prístupu je, že pilulka obsahujúca malé molekuly by sa mohla vo veľkej miere distribuovať do sveta, dokonca aj do vidieckych oblastí bez vyspelých nemocničných systémov,…“, hovorí Gong Chen, ktorý ďalej dodáva: „Mojim najväčším snom je vyvinúť jednoduchý systém na distribúciu liekov, ktorý by mohol pomôcť pacientom po mozgovej príhode a pacientom s Alzheimerovou chorobou po celom svete regenerovať neuróny a obnoviť ich stratenú schopnosť učenia sa a pamäte,“ ďalej doplnil: „Naše roky úsilia objavenie tejto zjednodušenej receptúry liekov nás vedú o krok bližšie k dosiahnutiu nášho sna.“

Zdroj: Futurism.com, úvodný obrázok: Youtube (QldBrainInstitute)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre