Pracovné ponuky
SpravodajstvoVeda a výskum

Medicínu čaká revolúcia, vedcom sa podarilo zistiť ako vytvoriť nové mozgové bunky, ktoré sú schopné sa rozmnožovať

Medicína je jeden z odborov, v ktorom sa každý deň posúvame míľovými krokmi dopredu. Minimálne z pohľadu bežného človeka. Aj keď nás dnes trápia desiatky chorôb tak je ich výrazne menej ako v minulosti. Najnovšie sa vedcom podarilo zistiť spôsob ako vytvoriť nové mozgové bunky. Vo výsledku ak by sa tento nový spôsob zaviedol do praxe tak by to znamenalo nádej pre státisíce ľudí, napríklad trpiacich mŕtvicou alebo iným neurologickým stavom.

Vedcom sa podarilo vytvoriť mozgové bunky, ktoré sú schopné sa ďalej množiť

A predsa sa to dá! Vedci z Heidelbergu University Hospital v Nemecku a univerzity v Innsbrucku v Rakúsku zistili, ako preprogramovať zrelé ľudské krvinky do nervových kmeňových buniek. Čerešničkou na torte je, že tieto bunky sú po prvýkrát v histórii schopné ďalej sa rozmnožovať vďaka špecifickým genetickým vylepšeniam. Svoj výskum uverejnili v časopise Stem Cell.

Vedci veria, že ich zistenia pomôžu zlepšiť regeneratívnu medicínu pomáhajúcu omladiť naše telo. Veria, že tieto bunky by mohli rásť v neurónoch nachádzajúcich sa v centrálnom nervovom systéme alebo v gliových bunkách (gliové bunky poskytujú štrukturálnu podporu nervových buniek. Často ich označujeme aj pojmom „neurálne lepidlo“).  Vo výsledku by mohli pomáhať ľuďom s neurologickými ochoreniami (napr. Parkinsonvá choroba).

Treba však povedať, že aktuálny výskum ukazuje „len“ ako vytvoriť nové kmeňové bunky, ale nie ich lekársku aplikáciu v praxi. Znamená to, že nás čaká ešte cesta ako zaviesť túto metódu do reálneho života. Na druhej strane treba povedať, že pri rýchlosti pokroku ako napredujeme je to len otázka času.

Zdroj: Futurism

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk, ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webové stránky na Slovensku.
Close
Close