Objavili astronómovia lepšiu planétu pre život, ako je naša Zem?

Má naša modrá planéta najlepšie podmienky spomedzi všetkých planét?

Život na inej planéte
Zdroj: YouTube(National Geographic)

Na nočnej oblohe môžeme vidieť tisíce hviezd a každá jedna z nich môže mať okolo seba niekoľko exoplanét. Trvalo dlhú dobu, kým astronómovia vymysleli vedecké nástroje, ktoré by dokázali pozorovať planéty, obiehajúce okolo vzdialených hviezd. Jedným z týchto vedeckých nástrojov je aj TESS (pozn. redakcie: Transiting Exoplanet Survey System).

TESS pátra po exoplanétach pomocou tranzitnej metódy. Keď sa planéta dostane pred svoju hviezdu, tento nástroj dokáže zaznamenať pokles v žiarivosti hviezdy, ktorý mu napovie, že sa v danej sústave nachádza planéta. YouTube kanál Insane Curiosity sa bližšie pozrel na to, či TESS objavil planétu, ktorá by bola lepšia ako naša Zem.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Do dnešného dňa vedci objavili viac ako 4-tisíc exoplanét a žiadna z nich nie je lepším miestom pre život, ako naša Zem. Existujú však planéty, ktoré sa na Zem podobajú. Tieto exoplanéty môžu mať rovnakú obežnú dráhu ako naša planéta, alebo obiehajú okolo rovnakej hviezdy, akou je naše Slnko. Na to, aby mohla byť planéta obývateľná je potrebné, aby sa veľa vecí udialo naraz. Astronómom sa podarilo objaviť niekoľko planét, ktoré by mohli byť obývateľné, ale žiadna doteraz nespĺňala všetky potrebné parametre tak, ako naša Zem.

Druhá Zem?

V roku 2020 sa systému TESS podarilo objaviť prvú planétu, ktorá je veľkosťou rovnaká ako naša Zem. Planéta sa tiež nachádza v obývateľnej zóne svojej hviezdy. Znamená to, že sa nachádza v ideálnej vzdialenosti na to, aby mohla na jej povrchu existovať voda. Vedci potvrdili existenciu planéty, ktorá sa označuje ako TOI 700 d. Ide o jednu z malého množstva exoplanét, ktoré sú veľké ako naša Zem a nachádzajú sa v obývateľnej zóne hviezdy.

Hviezda, okolo ktorej planéta TOI 700d obieha je trpasličou hviezdou, ktorá má len 40% hmotnosti Slnka a je o polovicu chladnejšia. Pri prvých pozorovaniach TESS hviezdu zle zaradil. Systém predpokladal, že hviezda je podobnejšia nášmu Slnku viac, než naozaj je, čo znamenalo, že planéty sa vedcom javili väčšie a horúcejšie než naozaj sú. Vedci nezaznamenali veľa solárnych búrok, čo znamená, že planéta môže mať vhodné podmienky. Časté solárne búrky môžu bombardovať planétu radiáciou a následkom toho môže stratiť svoju atmosféru.

Planéta TOI 700d má viazanú rotáciu, čo znamená, že len jedna strana je otočená smerom k hviezde, zatiaľ čo tá druhá je stále odvrátená. Vedci vytvorili dva modely, ktoré by im mohli prezradiť, ako by planéta mohla vyzerať. Prvý model im ukázal vodný svet s hustými oblakmi na strane, otočenej k hviezde. Druhý model ukazoval planétu bez vody, s vetrami ktoré prúdia z nočnej strany na dennú a zbiehajú sa v bode presne oproti hviezde. Ak má planéta atmosféru, podobnú Zemi, odhaduje sa, že teplota na povrchu by mohla byť -4,3 °C. Existuje malá šanca, že by sa na planéte objavil skleníkový efekt, ktorý by bránil planéte schladiť sa.

Zaujímavosťou je, že do dnešného dňa vedci označili 24 planét, ktoré by mohli mať lepšie podmienky ako naša Zem. Ako už bolo písané vyššie, žiadna z planét ale nespĺňala všetky podmienky, podľa ktorých vedci určovali obývateľnosť planéty. Všetky planéty sa ale nachádzajú od nás viac ako 100 svetelných rokov, a tak je zatiaľ nemožné, aby sa vedci o nich dozvedeli niečo viac.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre