Objavil jeden astrofyzik fenomén, po ktorom sa pátra už viac ako 50 rokov?

Vedci sa už roky snažia prísť na to, prečo je slnečná korona teplejšia, ako jeho povrch

nasa parker solar sonda slnko_opt
Zdroj: NASA/Johns Hopkins APL/Steve Gribben

Každým dňom sa dozvedáme viac o našej hviezde, Slnku, no napriek tomu jedna otázka trápi veľké množstvo astronómov: Prečo sú vrchné časti atmosféry oveľa horúcejšie ako jeho povrch?

Odpoveď môže priniesť drobnučký záblesk svetla, píše portál Science Alert. Tento záblesk je vo väčšej schéme takmer zanedbateľný, no napriek tomu má svoju úlohu. Ukazuje sa, že astronómovia túto drobnučkú erupciu hľadali už viac ako 50 rokov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Táto explózia sa udiala pod horúcou koronou a podľa všetkých stôp by mohlo ísť o solárnu „nanoerupciu.“ Tá je špecifická náhlym zablysnutím a rýchlym koncom, čiže existovala vysoká pravdepodobnosť, že by sme ju opäť prehliadli. Objavil ju však astrofyzik Shah Bahauddin.

Ak sú nanoerupcie častou záležitosťou, potom by mohli vysvetliť, prečo je solárna korona oveľa horúcejšia, ako viditeľný povrch Slnka. Nanoerupcie sú však neporovnateľne menšie, oproti normálnym erupciám a donedávna existovali jedine ako vedecká teória. Práve preto sa nechce určitá skupina vedcov unáhliť a nazvať tento nevysvetlený jav nanoerupciou.

Doteraz nevidený fenomén

Problém však je, že neexistuje žiadna jasná predstava o tom, ako by mala nanoerupcia vyzerať a celá teória sa zakladá len na niekoľkých predpokladoch.

„Nikto v skutočnosti nevie, ako by vyzerali, pretože ich nikto nevidel. V práci sa snažím vyhnúť akýmkoľvek záverom, avšak robím odhad na základe dôkazov, ktoré mám k dispozícii,“ tvrdí Bahauddin.

Teóriu o nanoerupciách po prvýkrát predniesol astrofyzik Eugene Parker v roku 1970. Odvtedy sa veľa expertov pokúšalo zistiť, ako by mohli tieto erupcie vyzerať v skutočnosti. Ak by naozaj existovali, boli by takmer nepozorovateľné a museli by sa odohrávať miliónkrát za sekundu bez toho, aby sme si niečo všimli.

Prvé pozorovania nanoerupcie sa objavili už v roku 2017. Išlo však o prípad, kedy astrofyzici nalepili na solárny úkaz túto nálepku, pretože sa im nepodarilo objaviť žiadnu menšiu erupciu. Išlo o pozorovanie aktívneho regiónu na Slnku, ktorý produkoval zvláštne teplo. Teória nanoerupcie sedela aj na tento prípad. Až čas ukáže, či sa podarilo Bahaudinnovi pozorovať niečo prelomové, alebo vieme tento efekt vysvetliť aj inak.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre