SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Objav života na Marse nemusí byť hneď dobrou správou: Vedcov môžu zmiasť „falošné fosílie“

Nový výskum sa bližšie pozrel na chemické procesy, imitujúce stopy živých organizmov

Momentálne sa na povrchu Marsu nachádza rover Perseverance, ktorého hlavnou úlohou je pátrať po stopách života na tejto planéte.

Vedci totiž veria, že pred pár miliardami rokov červená planéta vyzerala úplne inak. Mala hustejšiu atmosféru a na jej povrchu existovali rieky, jazerá a možno aj oceán. V takýchto podmienkach by teoreticky mohol existovať život, aj keď len vo forme mikroorganizmov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nový výskum avšak varuje, že lov na život nemusí dopadnúť tak, ako by si vedci priali. Môžu byť totiž pomýlení fosíliami, ktoré nemajú biologický pôvod. Tieto prvky vytvorili chemické procesy, píše portál Phys.

Vedci tvrdia, že ak má byť misia Perseverance úspešná, vedci musia vedieť rozdiel medzi dôkazmi o živote na červenej planéte a „falošnými“ známkami života. Poznať tento rozdiel je dôležité nielen pre súčasné, ale aj pre budúce misie. Astrobiológovia z Univerzít v Oxforde a Edinburghu sa pozreli na všetky chemické procesy, ktoré by mohli falošné fosílie vytvoriť.

Podarilo sa im identifikovať množstvo procesov, ktoré imitujú štruktúry, vytvárané mikroskopickými organizmami. Podľa ich slov ale stále existuje množstvo procesov, o ktorých nič nevieme. Nový výskum približuje tieto chemické procesy a tvrdí, že ich výsledkom sú často štruktúry, rovnaké ako tie, ktoré vytvárajú baktérie, či molekuly, založené na uhlíku. Tieto organizmy sú základným stavebným kameňom pre život.

Objav života nemusí byť hneď jasný

Lenže čo tento objav znamená pre pátrane po živote na Marse? Rover Perseverance momentálne zbiera sľubné vzorky, ktoré budú neskôr dopravené späť na Zem. Tu ich budú vedci starostlivo skúmať a hľadať stopy života. Keďže existujú aj nebiologické procesy, ktoré môžu vytvoriť falošné stopy, vedci si budú musieť dať dvojnásobný pozor na to, či skutočne objavili stopy života na Marse.

Nová práca, publikovaná vo vedeckom časopise Journal of the Geological Society vyzýva na vytvorenie interdisciplinárneho výskumu. Ten by mohol priniesť viac informácií o tom, aké chemické procesy môžu na Marse prebiehať a ktoré z nich by mohli vedcov zmiasť. Výsledky tejto práce by neboli prospešné len pre pátranie po živote na Marse, ale v celej Slnečnej sústave.

„V určitom bode Perseverance objaví niečo, čo sa bude podobať na fosíliu. Ak však budeme vedieť rozpoznať biologické stopy od tých chemických, môžeme predísť veľkým omylom,“ vysvetľuje doktor Sean McMahon, z univerzity v anglickom meste Edinburgh.

Dodáva, že existuje množstvo biologických fosílií a na každý typ existuje aspoň jeden nebiologický proces, vytvárajúci niečo podobné. Vedci už v minulosti boli pomýlení chemickými procesmi, ktoré prebiehali rovnako, ako procesy biologické. Viac než raz sa stalo, že vedci nesprávne identifikovali stopy v marťanských meteoritoch v presvedčení, že našli stopy života.   

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close