Objav, ktorý by ste na Mesiaci rozhodne nečakali: Čo sa podarilo nájsť čínskemu roveru Yutu-2?

Rover sa na povrch našej prirodzenej družice dostal v roku 2019 a odvtedy priniesol množstvo významných objavov.

Čo našiel rover Yutu-2 na odvrátenej strane mesiaca?
Zdroj: CNSA, Wikimedia, Úprava: Vosveteit.sk

Začiatkom roku 2019 priniesla čínska misia Chang’e-4 na odvrátenú stranu Mesiaca rover Yutu-2. Rover pristál v regióne Aitken Basin – v jednom z najväčších kráterov Slnečnej sústavy. Aitken Basin má priemer neuveriteľných 2 500 km a je 8 km hlboký.

Yutu-2 sa stal prvým roverom, ktorý sa prešiel po odvrátenej strane Mesiaca a od svojho pristátia nám priniesol neuveriteľné množstvo fascinujúcich objavov, medzi ktoré sa radí aj prvá panoráma z odvrátenej strany našej prirodzenej družice. Ďalší objav na seba nenechal dlho čakať, ako informuje portál Science Alert. V tomto prípade ale nejde o niečo, čo by ste na Mesiaci čakali.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Roveru sa totiž podarilo nájsť na šedivom povrchu dve sklenené guľôčky. Odkiaľ sa tam zobrali? Sklo nie je materiálom, ktorý by bol Mesiacu cudzí. Vzniká v momente, keď je kremík vystavený vysokým teplotám a obe zložky možno nájsť aj na povrchu Mesiaca. Už v minulosti sa podarilo rôznym vedeckým misiám objaviť na Mesiaci sklo, no to nikdy nevyzeralo ako guľôčky objavené sondou Yutu-2.

Čínsky rover Yutu-2 objavil na Mesiaci zvláštne sklenené guľôčky
Zdroj: CNSA

Podobné objekty môžu vznikať aj u nás na Zemi. Podľa vedcov z čínskej akadémie vied vznikajú po silnom náraze meteoritu. Obrovské teplo roztaví zemskú kôru a do atmosféry sa dostanú drobné čiastočky, ktoré sa vo vzduchu schladia a naberú pevný tvar. Na povrch dopadajú ako sklenené guľôčky. Vo väčšine prípadov sú ale veľmi drobné – s priemerom menším ako milimeter.

Odkiaľ sa na Mesiaci zobrali sklenené guľôčky?

Guľôčky objavené roverom Yutu-2 môžu mať priemer až 25 milimetrov. Zaujímavosťou na tomto prípade je, že dvojica guľôčok je priehľadná, čo sa líši od iných prípadov. Počas misie Apollo 16 sa astronautom podarilo nájsť podobný exemplár, ktorý mal priemer až 40 milimetrov, no nevyznačoval sa takou priehľadnosťou.

Roveru Yutu-2 sa nepodarilo získať informácie o kompozícii sklenených guľôčok, no vedci predpokladajú, že môžu byť dôležité pre budúce výskumy Mesiaca. Okrem dvoch priehľadných guľôčok sa roveru podarilo nájsť štyri ďalšie, no ich priehľadnosť vedci potvrdiť nedokázali. Tieto vzorky objavili v blízkosti čerstvých kráterov, čo naznačuje možnosť, že vznikli pri náraze.

Vedci ale preferujú možnosť že guľôčky vznikli zo sopečného skla a následne sa dôsledkom nárazu vyformovali do priehľadných guľôčok, ktoré objavil rover Yutu-2. Ako vo svojej práci uvádzajú, s touto teóriou sedí aj ich zvláštna geometria, morfológia a hlavne prostredie, v ktorom tieto vzorky objavili.

Dôležitým krokom ďalej bude analyzovanie ich kompozície. Predpokladá sa, že na povrchu Mesiaca by sa mohlo nachádzať oveľa viac takýchto sklenených guľôčok. Väčšina vzoriek je oveľa menšia ako tie, ktoré boli objavené roverom Yutu-2.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre