Obežná dráha Zeme je stále stiesnenejším priestorom. Chýbalo niekoľko desiatok metrov, aby nastala kolízia satelitov

Udalosť sa odohrala koncom marca a hlavnými aktérmi boli spoločnosti SpaceX a OneWeb.

Satelit SpaceX
Zdroj: unsplash.com/@spacex

Vesmír je obrovským priestorom, ktorý sa neustále rozpína. Okolie našej planéty, takzvaný orbit, je však stále rovnakým a plynúcim časom, ide stále o rušnejší a stiesnenejší priestor. Dôvodom je, že okolo Zeme obieha čoraz viac objektov. Môžu za to ako vesmírne agentúry, tak aj súkromné spoločnosti.

Mnohé z objektov, ktoré obiehajú okolo Zeme, sú už dávno po svojej životnosti. Tieto objekty vo všeobecnosti voláme „vesmírny odpad“. Hoci tieto objekty plynúcim časom sú priťahované gravitačnými silami Zeme, kde následne zhoria v atmosfére, tak aj napriek tomu, na obežnej dráhe zostávajú dlhšie, ako by sme si priali. Len pre zaujímavosť, ak by dinosaury vypustili na obežnú dráhu Zeme satelit vo výške 36-tisíc kilometrov, tak by okolo našej planéty krúžil do dnešných dní. Samozrejme, nie všetky objekty sú tak vysoko. Tie, ktoré napríklad krúžia vo výške okolo 500-kilometrov, tak do atmosféry Zeme, sa dostanú približne za 25 rokov. Ale aj napriek tomu, inými slovami, priestor nad našimi hlavami, je stále stiesnenejší. Olej do ohňa prilievajú do tejto problematiky okrem iného aj súkromné spoločnosti, ako sú napríklad SpaceX, či OneWeb, ktoré budujú celosvetový internet. Dôvodom je, že okolo Zeme majú stovky satelitov. Nižšie si môžete pozrieť vizualizáciu vesmírneho odpadu okolo našej Zeme, ktorá je vytvorená pomocou  platform.leolabs.space.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vesmírny odpad
Zdroj: LeoLabs

Chýbalo len niekoľko desiatok metrov, aby sa zrazili dva satelity

Práve dve vyššie menované spoločnosti boli aktérmi nedávnej udalosti, ktorá sa mohla potenciálne skončiť zrážkou satelitov. Ako upozorňuje portál theverge, tak chýbalo len 40 metrov.

Samotná udalosť sa odohrala koncom minulého mesiaca. A to aj napriek tomu, že satelity spoločnosti SpaceX obiehajú našu planétu v relatívne nízkych výškach (vďaka čomu SpaceX deklaruje nízku odozvu internetu), tak mohlo dôjsť ku katastrofe, hoci satelity spoločnosti OneWeb obiehajú Zem vo vyššej výške. Problém nastal potom, ako sa satelit spoločnosti OneWeb, po svojom vypustení dostával do potrebnej výšky. V jednom momente boli satelity oboch spoločností od seba vzdialené na 40 metrov, čo je extrémne malá vzdialenosť, keď berieme do úvahy, akými rýchlosťami sa satelity pohybujú.

Odvrátená katastrofa

Hoci pravdepodobnosť kolízie bola relatívne malá, tak v prípade zrazenia, by spoločnosti „nedošli len o dva satelity“. Dôvodom je, že náraz by do priestoru vymrštil stovky, ak nie tisícky menších a väčších súčiastok, či pozostatkov satelitov, ktoré by ohrozovali ďalšie stovky satelitov obiehajúce našu Zem.

„Ak by sa satelity zrazili na obežnej dráhe, mohlo by to spôsobiť kaskádovú katastrofu, ktorá by mohla generovať stovky kúskov trosiek a poslať ich na nárazové kurzy s ďalšími satelitmi v okolí.“ píše TheVerge.

Našťastie však nedošlo ku žiadnej zrážke, ale ide o zdvihnutý varovný prst, že takéto situácie do budúcnosti môžu skončiť katastroficky a budú čoraz častejšími. Rovnako treba dodať, že v súčasnosti neexistuje žiadny národný a ani globálny orgán, ktorý by nútil satelitných operátorov, aby podnikli kroky v prípade predpokladaných zrážok. Do budúcnosti bude preto bezpochyby potrebné, aby vznikol globálny regulátor, ktorý by mal kontrolu nad tým, kedy sú do vesmírneho priestoru vynášané satelity, či iné objekty, ako aj to, po akej dráhe obiehajú Zem.

Na obežnej dráhe bude do budúcnosti „hustejšie“

Len pre zaujímavosť, SpaceX má v súčasnosti na obežnej dráhe 1370 satelitov. Ambície spoločnosti sú však oveľa väčšie, chce ich mať okolo 12-tisíc. OneWeb ich má zatiaľ „len“ 146, ale rovnako plánuje expanziu. Chce ich mať celkovo okolo 650. Okrem iného aj Jeff Bezos, chce do budúcnosti vybudovať sieť 3-tisícov satelitov, ktoré by obiehali Zem.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre