SpravodajstvoTECHNOLÓGIEWindows

Obeťami „Wannacry“ sú najviac používatelia systému Windows 7

Len pred viac ako týždňom dobíjal stránky a systémy škodlivý kód s názvom „WannaCry“. Po týždni výskumníci zistili viac ohľadom toho, ako sa škodlivý ransomware dokázal šíriť tak rýchlo. Zistilo sa, že ransomware napádal najmä počítače s operačným systémom Windows 7.

Takmer 98 percent všetkých počítačov napadnutých škodlivým kódom bežalo na jednej z verzií Windows 7, oznámila spoločnosť Kaspersky. Druhým najviac napadnutým systémom bol Windows 2008 R2 pre servery, percentuálne je to okolo 1 percenta. V prvé dni sa zdalo že ransomware poškodil najmä počítače s Windows XP ale opak je pravdou, výsledky ukázali že bol napadnutý maximálne 1 z 1000 napadnutých počítačov.

Najpoužívanejšou verziou operačného systému Windows je práve Windows 7. Ešte stále beží na skoro 4- krát väčšom počte počítačov ako Windows 10. Keďže novšie systémy sa „WannaCry“ moc nepozdávali, je logické, že najväčší počet infikovaných počítačov bol práve s operačným systémom Windows 7.

Zdroj: kaspersky.com

Môže zato Microsoft?

Počas útokov si zniesla celkom veľkú kritiku spoločnosť Microsoft. Podľa niektorých ľudí zato z časti môže hlavne zlé vydávanie updatov pre staršie verzie systému Windows. Pre Windows XP bol vydaný update, niečo ako bezpečnostné opatrenie. Pre zákazníkov ktorí majú zaplatený Custom Support bol update vydaný skôr, ale ostatní používatelia Windows XP boli stále zraniteľní. Veľa počítačov ešte stále používa Windows XP a práve tieto boli považované za potenciálnych šíriteľov ransomwareu. Ale aj tak spoločnosť Kaspersky udáva, že tieto počítače hrali pri útoku veľmi malú rolu.

Pre napadnuté systémy nedávno prišla prvá podpora v podobe automatického nástroja, ktorý dokáže odhaliť zašifrovaný odomykací kód. Spoločnosť Quark Security odhalila diery v kóde „WannaCry“. V systémoch, ktoré boli napadnuté odhalili zašifrované kľúče pomocou ktorých sa dajú odomknúť zašifrované dáta.  Bohužiaľ tieto odhalené kódy nefungujú vždy, takže posledná možnosť ako sa škodlivého ransomwareu zbaviť je strata všetkých dát a preinštalovanie operačného systému.

Zdroj: kaspersky.com, úvodný obrázok (wallpaperweb.net)

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close