O existencii fosfánu v oblakoch Venuše sme mohli vedieť už od roku 1978

Tím vedcov sa po dychberúcom objave pozrel na 42 rokov staré dáta a odhalil stopy, ktoré by mohli patriť fosfánu

Venuša
Zdroj: NASA/JPL

Fosfán v  oblakoch Venuše mohol byť objavený už v roku 1978, americkou vesmírnou agentúrou NASA. Ich objav si však nevšimli nasledujúcich 42 rokov.

Stále však ide o pozoruhodný objav. Pomocou teleskopov sa im podarilo objaviť fosfán v oblakoch Venuše a verejnosti ukázali výsledky 14. Septembra 2020. Zároveň išlo o míľnik v pátraní po mikrobiálnom živote v našej Slnečnej sústave. Do tej doby sa vedci zameriavali predovšetkým na Mars, alebo na mesiace Jupiteru a Saturnu, píše Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vďaka tomuto objavu sa tím vedcov prehrabal archívnymi dátami, ktoré zozbierala sonda Pioneer 13. Tá sa dostala k Venuši v decembri 1978. Práve v týchto dátach objavil Rakesh Mogul stopy, ktoré naznačovali existenciu fosfánu v atmosfére planéty.

„Keď sa novinka o fosfáne objavila, okamžite som si spomenul na staré dáta,“ vyjadril sa Mogul.

Objav sondy Pioneer 13

Mogul, spolu s kolegami, boli oboznámení s dátami, ktoré zozbierala sonda Pioneer 13. Preto, keď sa novinky o fosfáne dostali na verejnosť, tím vedcov sa na staré dáta opäť pozrel. Ich výskum nepriniesol nič nové, avšak možnosť existencie tohto plynu je o čosi reálnejšou.

Dáta z roku 1978 pochádzajú zo sondy, ktorú Pioneer 13 spustil do atmosféry Venuše na padáku. Sonda zozbierala niekoľko údajov a dáta odoslala späť na Zem ešte predtým, ako bola nehostinnou planétou zničená. Keď sa dáta dostali k vedcom, tí nepreberali existenciu fosfánu, ale namiesto toho sa zameriavali na iné chemikálie.

Sonda, ktorú Pioneer 13, spustil do atmosféry, nebola vybavená na to, aby mohla odlíšiť fosfán od iných molekúl, ktoré mohli mať podobnú hmotnosť. Avšak vzorky poukazovali na určitý druh plynu, ktorý mal rovnakú hmotnosť ako fosfán. Tieto výsledky sa zhodovali s novými pozorovaniami, ktoré boli vydané 14. Septembra.

„Myslím si, že vedci nevenovali fosfánu v atmosfére pozornosť preto, lebo si nemysleli, že by v oblakoch Venuše mohlo niečo prežiť,“ vysvetľuje Mogul.

Mogul si v starých dátach všimol aj stopy iných plynov, ktoré by sa nemali prirodzene vyskytovať v oblakoch Venuše. Ide predovšetkým o chlór, kyslík a peroxid vodíka.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre