O 30 rokov bude na Zemi žiť 9,7 miliardy ľudí. Ako sa naša planéta vysporiada s takýmto množstvom obyvateľov?

OSN odhaduje, že do roku 2050 nás bude takmer 10 miliárd. Problémom je vysoká pôrodnosť v rozvojových krajinách a vysoký vek dožitia.

svet z vesmiru populacia usa-532939_960_720(1)
Zdroj: pixabay.com

Portál Spiegel.de píše, že svetová populácia naďalej rýchlo rastie a najneskôr o tridsať rokov budú o dve miliardy viac ľudí kolonizovať Zem. Podľa najnovších prognóz OSN sa počet obyvateľov v roku 2050 zvýši zo súčasných 7,7 miliardy ľudí na 9,7 miliardy. Do roku 2100 očakáva OSN, že na Zemi bude žiť 10,9 miliardy ľudí.

Kľúčovým dôvodom rastu počtu obyvateľstva je, že ľudia na celom svete starnú. V súčasnosti má približne jeden z desiatich ľudí viac ako 65 rokov a v roku 2050 to bude každý šiesty. Počet 143 miliónov obyvateľov nad 80 rokov porastie do roku 2050 na 426 miliónov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zároveň vo väčšine krajín klesá pôrodnosť. Podľa OSN bude tento trend pokračovať aj v dlhodobom horizonte a do roku 2050 táto organizácia očakáva v priemere 2,2 dieťaťa na ženu. Stále však existujú oblasti, kde je pôrodnosť vysoká a klesá len pomaly.

Hlavným problémom je predovšetkým situácia v Afrike

Podľa správy by sa mala populácia Afriky v roku 2050 takmer zdvojnásobiť na odhadovaných 2,5 miliardy a do roku 2100 sa počet ľudí opäť zvýši na približne 4,3 miliardy. Ženy v subsaharskej Afrike majú v priemere 4,4 dieťaťa. Generálna riaditeľka Nemeckej nadácie pre svetové obyvateľstvo (DSW) Renate Bähr preto vyzýva na lepšie poradenstvo pre dievčatá a ženy v rozvojových krajinách v budúcnosti. Potrebujú prístup k antikoncepcii, musia byť lepšie informované, vzdelané a zamestnané.

Produkcia potravín ostáva pre výskumníkov veľkou výzvou

Výroba potravín sa podľa OSN musí v nasledujúcich desaťročiach výrazne zvýšiť. Organizácia odhaduje, že do roku 2050 bude rast populácie vyžadovať dvakrát viac potravín ako dnes. Výskumní pracovníci pracujú na nových technológiách, ako to urobiť bez zvýšenia zaťaženia životného prostredia, čo predstavuje obrovskú výzvu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre