SpravodajstvoVeda a výskum

Nový výskum tvrdí, že pobyt vo vesmíre môže mať dlhotrvajúce následky pre ľudský mozog

Výskumníci sa zamerali na ruských kozmonautov, ktorí strávili na ISS dlhú dobu

Ľudia sa vyvinuli s pomocou gravitácie a ak by sme túto silu dali preč, nastanú problémy. Telesné procesy sa nedokážu zorganizovať, tekutiny v tele začnú tiecť zlým smerom a DNA sa tiež začne prejavovať inak. To všetko sa deje s  ľudským telom vo vesmíre.

Nová štúdia naznačuje, že dlhodobý pobyt vo vesmíre môže poškodiť aj mozog. Odhalili sa deformácie mozgového tkaniva, ktoré pravdepodobne zapríčinil beztiažový stav. Navyše štúdia tvrdí, že tieto deformácie môžu pretrvávať dlhodobo aj po tom, ako sa astronaut vrátil späť na Zem. Štúdia sa venovala niekoľkým ruským kozmonautom, ktorí strávili na ISS približne 189 dní. Píše o tom portál National Geographic.

Tím vedcov odfotil mozgy 10 kozmonautov pred a po každej misii. Opakované skeny odhalili, že poškodenie pretrvávalo aj 7 mesiacov po poslednej misii.

„Sme stvorení na to, aby sme fungovali v  prostredí zemskej gravitácie. Akonáhle túto silu odoberieme, telesné tekutiny začnú tiecť smerom nahor,“ hovorí autor štúdie Peter zu Eulenburg.

Výskumy ukázali, že pobyt vo vesmíre vedie k vyprodukovaniu tekutiny, ktorá chráni mozog pred nárazmi, alebo pomáha udržiavať správny tlak. Táto tekutina však potláča šedú kôru, ktorá obsahuje nervové vlákna a bunky. Ako už bolo spomenuté, poškodenie pretrvávalo aj 7 mesiacov po konci misie, avšak mozog bol z veľkej časť v poriadku.

Jedna časť mozgu sa javila pri návrate kozmonautov nepoškodená, avšak po čase sa zistilo, že jej objem sa scvrkol. Voda, ktorá sa normálne v mozgu nachádza, bola vytlačená do delikátnejších mozgových štruktúr. Po návrate Astronauta na Zem sa tlak uvoľnil, voda sa dostala von a biela hmota sa mohla následkom toho scvrknúť.

Na to, aby sa zistilo, aký majú tieto poškodenia dopad na celkové zdravie, musia vedci podniknúť dodatočný výskum. Vieme však, že cestovanie vesmírom môže mať vážne následky pre organizmus, ktorý sa narodil v prostredí gravitácie.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close