SpravodajstvoVeda a výskum

Nový výskum o marihuane naznačuje, že jej pravidelné užívanie môže meniť štruktúru srdca

Jeden z nových výskumov naznačuje, že pravidelné užívanie marihuany vedie k zväčšeniu ľavej srdcovej komory.

Výskumníci našli ďalší dôvod, prečo by sa s legalizáciou marihuany malo postupovať opatrne. Podľa výskumov totiž dokáže droga zmeniť srdce jej užívateľov. Výsledky boli zverejnené v stredu, 18. decembra. Analyzovali srdcia vyše 3-tisíc ľudí, pričom 47 z nich bolo pravidelnými užívateľmi marihuany.

Ďalších 105 ľudí ju užívalo pravidelne pred piatimi rokmi a zvyšok sa jej nikdy nedotkol. Vedci zistili, že pravidelný užívatelia majú zväčšenú ľavú srdcovú komoru. Taktiež sa objavili predčasné znaky nepravidelného srdcového tepu, ktoré zistili podľa deformovaných srdcových svalov.

„Veríme, že sa jedná o prvú štúdiu, ktorá systematicky preskúmala zmeny v srdcovej štruktúre a funkcii,“ vyjadril sa v tlačovej správe výskumník Mohammed Khanji.

Potvrdilo sa však, že hmotnosť ľavej komory bola pre všetky tri skupiny rovnaká. Taktiež sa nenašiel rozdiel v množstve krvi, ktoré vydala na jeden tep. Priznali, že ich pokus trpel niekoľkými obmedzeniami. Najhlavnejším bola skúmaná skupina, ktorá pozostávala z 96% belochov, ktorí sa dobrovoľne priznávali k užívaniu drog.

Aj napriek tomu vedci veria, že ich pokus podnieti ostatných k bližšiemu preskúmaniu účinkov marihuany na ľudský organizmus, hlavne keď sa v súčasnosti rieši otázka jej legalizácie. Tím vedcov konštatuje, že na identifikovanie účinkov, spojených s dlhodobým užívaním látky, potrebujú systematický výskum.

Užívanie marihuany vedie k rakovine

Taktiež existuje prepojenie medzi pravidelným užívaním marihuany a rakovinou semenníkov. Nejedná sa však o dôvod na paniku. Aby ste patrili do ohrozenej skupiny, museli by ste každý deň vyfajčiť celého jointa, po dobu 10 rokov.

Ak sa vás to týka, v takom prípade môže riziko rakoviny stúpnuť až o 36%. Vedci upozornili, že musia podniknúť detailnejšie výskumy ešte predtým, než sa dopracujú k finálnemu verdiktu. Štúdium účinkov marihuany na ľudský organizmus je  zatiaľ v rannom štádiu. Jedná sa o zložitý proces, pričom veľa predpokladov, ktoré o droge existujú, vychádza z veľmi limitovaných experimentov.

To však neznamená, že je užívanie marihuany bezpečné. Faktom je, že veda nemá dostatok informácií o dôsledkoch dlhodobého užívania látky.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close