Nový typ ultrafialového svetla môže zabrániť budúcim pandémiám, hovoria vedci. Zabíja až 98 % mikróbov prenášaných vzduchom

Štúdia, ktorá je spoluprácou niekoľkých univerzít, otestovala far-UVC svetlo v realistických podmienkách. Výsledky sú pôsobivé.

Je far-UVC žiarenie naozaj také účinné, ako sa hovorí?
Zdroj: Unsplash (Serge Kutuzov), PNGItem

Výskumníkom sa podarilo vytvoriť nový druh ultrafialového svetla, ktoré dokáže zahubiť takmer všetky mikróby v miestnosti, píše sa v štúdii uverejnenej vo vedeckom časopise Scientific Reports.

Nový druh UV svetla – far-UVC, je vyžarované prostredníctvom lampy, umiestnenej na strope. Zahubí baktérie, huby a vírusy, vrátane nového koronavírusu. Zaujímavým na tomto svetle je fakt, že je pre človeka neškodné. Počas testov vedci vypúšťali do miestnosti s far-UVC svetlom nové mikróby, no aj napriek tomu ostali ich hladiny veľmi nízke.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Šanca, že ochoriete v miestnosti s UV svetlom je približne rovnaká, ako šanca chytiť ochorenie na čerstvom vzduchu,“ tvrdia autori štúdie.

Far-UVC lampy sú dostupné na trhu a môžete si ich zakúpiť aj vy. V tomto prípade sa ale odporúča obrovská opatrnosť, pretože na trhu je dostupných množstvo podvodných produktov. Medzi ne patria napríklad UV „prútiky“, čističe matracov, či stolné lampy. Tieto produkty spôsobili popáleniny a poškodenie očí. Samozrejme že tieto produkty neboli pravým far-UVC svetlom.

Far-UVC je pre človeka neškodné. Na jednu stranu dokáže zničiť vírusy, či baktérie, no cez biologický materiál sa nedokáže dostať tak ďaleko. Nedokáže napríklad preniknúť cez vrstvu odumretých buniek, ktorá sa nachádza na povrchu kože. UV žiarenie je známe tým, že dokáže poškodiť naše bunky, no far-UVC žiarenie sa nedokáže dostať k žiadnej živej bunke v ľudskom tele, informuje Daily Mail.

Stáva sa z neho teda efektívny nástroj na boj proti baktériám a vírusom. Ako autori štúdie vysvetľujú, ak by sa far-UVC svetlo použilo v interiéroch, kde sa ľudia združujú, pomocou neho by sme dokázali zabrániť ďalšej pandémii. Far-UVC svetlo dokáže zneškodniť koronavírus, ale aj chrípku, či obdobné vírusy, ktore ešte nepoznáme.

UVC vs. far-UVC svetlo

UVC svetlo sa už roky používa na sterilizáciu nemocníc, vodární, či iných priemyselných priestorov. Bežné UVC svetlo ale nedokáže priamo zničiť vírusy, ktoré sa prenášajú vzduchom, ak sa nachádza v obývanej miestnosti. UVC svetlo je totiž zdravotným rizikom a môže poškodiť kožu, alebo oči. Far-UVC leží v spektre UVC žiarenia, no jeho frekvencia sa pohybuje od 207 do 222 nanometrov. Vďaka nej dokáže stále bojovať s mikróbmi, no pre človeka je neškodná.

Už predchádzajúce štúdie natrafili na benefity far-UVC žiarenia, no až doteraz boli všetky testy vykonávané v malej experimentálnej komore. Tentokrát sa ale vedcom podarilo otestovať toto svetlo v podmienkach, ktoré reprezentujú skutočný život.

Na test si vedci vybrali baktériu Staphylococcus aureus, ktorá môže byť pre človeka smrteľná, ak sa dostane príliš hlboko do tela. Táto baktéria je zároveň o trošku odolnejšia proti far-UVC žiareniu, ako napríklad koronavírus. Testy boli úspešné a aj počas neustáleho rozprašovania baktérií sa vďaka far-UVC žiareniu dokázali udržať v miestnosti nízke hodnoty baktérií. To znamená, že ak sa svetlu podarilo zahubiť túto baktériu, nebude mať problém s inými typmi baktérií, či vírusov, ktoré sú oveľa citlivejšie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre