Spravodajstvo

Nový „šport“? Mladí Slováci hľadajú seniorov, chcú sa ísť s nimi zaočkovať. Ponúkajú za to aj peniaze!

Nové pravidlá umožnia, aby sa počas sprievodu seniora mohli zaočkovať aj sprevádzajúce osoby.

V druhej polovici marca tohto roka prišiel zlom v procese očkovania proti ochoreniu COVID-19. Bola spustená takzvaná „Čakáreň“, ktorá priniesla ako taký poriadok do procesu očkovania. Očkovanie však nie je aktuálne dostupné pre všetkých, ale len pre časť populácie. Ide sa primárne podľa veku, prípadne podľa rizikovosti povolania, ktoré konkrétna osoba vykonáva. Ide napríklad o policajtov, lekárov, sestričky a podobne. Teda o osoby, u ktorých je riziko nakazenia objektívne vyššie.

V súčasnosti sa do čakárne môžu prihlásiť všetky osoby nad 40 rokov, ktorým bude následne pridelený termín. Ten môže byť pridelený obratom, alebo aj za niekoľko dní. Všetko závisí od náporu na očkovacie centrá, ako aj od dostatku očkovacích látok.

Nové zmeny, ktoré ohlásila naša vláda v súvislosti s očkovaním, ktoré sa dotýkajú očkovania seniorov spolu so sprievodom, najnovšie zaplávajú viaceré média. Ako upozorňuje spravodajský portál RTVS, tak sprevádzajúca osoba staršia ako 18 rokov bude môcť byť zaočkovaná spolu so seniorom s vekom nad 70 rokov. 

Minister zdravotníctva, Lengvarský povedal:

„Osoby staršie ako 18-rokov, ktoré budú sprevádzať osobu staršiu ako 70 rokov, budú tiež zaočkované.“

Následne, po tomto ohlásení sa začali plniť inzertné portály ponukami, v ktorých osoby mladšie ako 40 rokov, hľadajú „svojho seniora“, aby ho mohli sprevádzať na očkovanie. Dokonca inzerujúce osoby sú ochotné zaplatiť seniorom za očkovanie nemalé finančné prostriedky.

jeden z inzeratov na ockovanie
Jeden z mnohých inzerátov na internete, Zdroj: Bazos/Printscreen Vosveteit

Hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva, Zuzana Eliášová pre RTVS uviedla, že takéto správanie nie je v poriadku, ale v tejto chvíli to zakázané nie je. Mimochodom, samotná vyhláška, ktorá umožňuje očkovanie aj sprievodu, ešte nie je aktuálne platnou a pravdepodobne sa tak stane až začiatkom budúceho mesiaca.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close