SamsungSpravodajstvo

Nový procesor Exynos 1080 od Samsungu je tu! Okamžite vo výkone predbieha aj Qualcomm

Mobilný procesor Exynos 1080 od spoločnosti Samsung je postavený na 5 nm výrobnom procese. Už dnes dominuje rebríčku AnTuTu

Historicky prvý mobilný procesor postavený na 5 nm výrobnom procese od juhokórejskej spoločnosti Samsung je oficiálne na svete! Gigant z Južnej Kórey potvrdil finálne označenie Exynos 1080 na včerajšej konferencii, pričom vrcholní predstavitelia spoločnosti zároveň prezradili dôležité technické špecifikácie, ako aj bližšie detaily o výslednom výkone a efektivite. O novinke z portfólia Samsungu informovala spoločnosť priamo na čínskej sociálnej sieti Weibo, pričom následne informoval aj zahraničný portál GSMArena.com.

Na konkurentov si ešte zopár týždňov počká

Nástupca minuloročného procesoru Exynos 980 prichádza na trh s úplne novou výrobnou technológiou, na ktorej zakladajú budúce novinky aj ostatní výrobcovia ako Apple (Apple A14), Huawei (Kirin 9000) a Qualcomm (Snapdragon 875). Nový Exynos 1080 viac menej otvára výkonnostné hranice svojmu „výkonnejšiemu“ variantu Exynos 2100, ktorý uvidíme v budúcoročných vlajkových lodiach od Samsungu, no netreba zabúdať na to, že už nový Exynos 1080 predbieha všetkých aktuálnych konkurentov na trhu.

Nárast výkonu aj efektivity

Exynos 1080 je postavený na jadrách Cortex-A78, ktoré nahrádzajú predošlé jadrá s označením A77. Podľa dostupných informácií zabezpečujú tieto jadrá pri frekvencii 2,1 GHz až o 20% vyšší výkon, ako jadrá A77 pri frekvencii až 2,3 GHz. Samozrejmosťou je aj náramný nárast v oblasti úspory energie, ktorá by pri niektorých aplikáciách mohla usporiť až o 50% väčšie množstvo energie, ako predchodca Exynos 980. Zmene sa nevyhol ani grafický čip Mali-G78, ktorý údajne poskytuje až o 25% vyšší výkon, ako jeho predchodca.

Nový kráľ výkonnostných rebríčkov

I keď nový čipset zatiaľ nenájdeme v žiadnom voľne predajnom zariadení, spoločnosť Samsung už odhalila predbežné štatistiky z výkonnostného rebríčka AnTuTu, ktorý odhaľuje, že sa máme naozaj na čo tešiť. V predbežných testoch totižto nový Exynos 1080 v priemere získal skóre na úrovni 650 000 bodov, čo je v porovnaní s aktuálnym „kráľom“ Snapdragonom 865+ so skóre zhruba 615 000 bodov naozaj obrovský rozdiel. Samotní výskumníci spoločnosti Samsung zároveň dodávajú, že ide iba o predbežné testovanie a po vykonaní adekvátnej optimalizácie môže prísť ku ešte ďalšiemu značnému nárastu skóre vo výkonnostných a záťažových testoch.

Prvý smartfón je údajne na ceste

Nový Exynos 1080 by sa mal už čoskoro objaviť v nadchádzajúcom smartfóne spoločnosti Vivo, ktorý je už údajne v domácej Číne prezentovaný ako Vivo X60. Presné detaily o tomto smartfóne však zatiaľ dostupné nie sú, takže si na finálne potvrdenie výkonu procesoru Exynos 1080 budeme musieť počkať. Na záver iba dodávame, že porovnanie s aktuálne dostupnými procesormi na trhu nie je úplne férové a ku ozajstnému zrovnaniu síl dôjde až po predstavení konkurentov od ostatných výrobcov.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close