SpravodajstvoVeda a výskum

Nový nástroj odhaľuje, ako imunitné bunky nachádzajú svoje ciele. Objav pomôže urýchliť vývoj nových vakcín

Ako si imunitné bunky vyberajú svoje ciele? Vedci odhaľujú tajomstvá jedného z najkomplexnejších procesov ľudského tela.

V ľudskom tele existujú milióny buniek, ktoré vyhľadávajú potenciálnych škodcov. Dokážu rozpoznať škodlivé mikróby, čo je kľúčové pre boj s ochorením alebo infekciou.

Výskumníkom z biologického centra inštitútu MIT sa podarilo vytvoriť špeciálny nástroj, pomocou ktorého dokážu presne vybrať interakciu medzi konkrétnou imunitnou bunkou a jej cieľovým antigénom. Nová technika ponúka množstvo umelo vytvorených vírusov ponúkajúcich množstvo antigénov širokej populácii imunitných buniek. Vďaka tomuto procesu by mohli vedci získať množstvo nových informácií o tom, ako prebieha reakcia imunitného systému.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Je to prvý krok k pochopeniu toho, ako naša imunita funguje. Ak vedci dokážu pochopiť komplexný proces rozpoznávania hrozieb, potom by mohli nájsť oveľa rýchlejší spôsob vývoja nových vakcín, či rôznych imunoterapií,“ vyjadril sa Michael Birnbaum, profesor z inštitútu MIT.

V našom tele sa nachádza množstvo buniek typu B a T. Ich úlohou je hľadať mikrobiálnych škodcov v našom organizme. Zároveň sú mimoriadne dôležité pri imúnnej odpovedi nášho tela. Keď T bunka narazí na votrelca, začne vytvárať množstvo identických buniek, ktoré útočia na infikované bunky. B bunky začnú vytvárať protilátky, ktoré pomáhajú ďalším častiam imunitného systému odbúrať infekciu.

Vedci už dnes majú k dispozícii niekoľko nástrojov, ktoré im pomáhajú špecifické interakcie charakterizovať. Tie však majú svoje limity. Vo všeobecnosti vedci dokážu študovať len tie reakcie, ktoré zahŕňajú obrovské množstvo antigénov a len jednu bunku typu B alebo T. V druhom prípade naopak študujú obrovské množstvo imunitných buniek bojujúcich proti malému množstvu antigénov.

V našom tele sa ale nachádzajú milióny jedinečných T buniek a tie dokážu rozpoznať oveľa väčšie množstvo rozličných antigénov. Žiaľ, nástroje ktoré máme k dispozícii, umožňujú preskúmať len určité spektrum prípadov.

Ako si imunitné bunky vyberajú svoje ciele?

Nový nástroj z inštitútu MIT by mal pomôcť charakterizovať obrovské množstvo antigénov a imunitných buniek v rovnakom čase. To by im umožnilo vybrať si jednu špecifickú reakciu z takmer nekonečného množstva možností. Základom pre novú metódu sa stala špeciálna forma lentivírusu, ktorú vedci využívajú na dodávanie génov. Lentivírus totiž dokáže predať časť DNA do hostiteľových buniek.

Tieto druhy vírusov majú špeciálny proteín VSV-G. Ten sa dokáže spojiť s receptormi na povrchu množstva typov ľudských buniek vrátane tých imunitných. V rámci experimentu vedci upravili vírus tak, že sám o sebe bunku napadnúť nedokáže. Musí sa spoliehať na antigén, ktorý vedci následne vybrali.

„Týmto smerom môžeme použiť vírusovú infekciu na to, aby sme identifikovali spojenie antigénových a imunitných buniek,“ vysvetľuje Birnbaum.

Táto technika dokázala správne vybrať párovanie antigénových a T buniek, čo odhalili aj predchádzajúce výskumy. Do budúcna chcú vedci pomocou tejto metódy preskúmať celé rodiny vírusov a získať tak informácie o celom imunitnom systéme. V budúcnosti by však vedci mohli nájsť spôsob, ako do vírusu zakomponovať vytvorené gény. Na základe selektívneho výberu buniek by mohli použiť vírus, ktorý by začal zabíjať rakovinové bunky.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close