Nový mozgový implantát pomohol žene po 16 rokov opäť vidieť

Španielski vedci vrátili žene schopnosť vidieť.

Pacientka ktorej vratili zrak
Zdroj: ruvid.org, pacientka, ktorej vrátili zrak

Mnohí si to z nás ani neuvedomujú, aké majú šťastie, že vidia a zrak pokladajú za samozrejmosť. Nie však každý má toľko šťastia, a mnoho ľudí trpí poruchami videnia, či nevidia vôbec. V minulosti sme mohli vidieť viacero projektov, ktoré pracovali na tom, aby slepým ľuďom vrátili zrak. Za spomenutie stojí napríklad bionické oko, ktoré je schopné konvertovať svetlo na elektrické signály.

Najnovšie portál futurism.com upozorňuje na ďalší úspech lekárov a vedcov zo starého kontinentu, ktorý má ambíciu vrátiť ľuďom schopnosť vidieť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Španielski vedci vrátili žene schopnosť vidieť

Vedcom sa podarilo vytvoriť umelú sietnicu, ktorá je pripojenou k okuliarom. Tie následne, ako detegujú a spracujú svetlo, tak ho prenášajú prostredníctvom elektrických signálov do mikroelektród implantovaných do mozgu pacienta, čo umožňuje používateľovi vidieť svetlo zachytené okuliarmi.

„Implantované zariadenie je malá trojrozmerná matrica so 100 mikroelektródami, ktorá komunikuje s mozgovými bunkami obojsmerne: núti registrovať elektrické signály a stimuluje mozog. Je to veľmi malé zariadenie, len štyri milimetre široké, s elektródami, ktoré sú dlhé 1,5 mm.“ píše sa v publikovanej štúdii.

Vedci tento experiment testovali na 57 ročnej žene, ktorá bola viac ako 16 rokov úplne slepá. Experiment, ktorý vykonali, možno pokladať za úspešný. Dôvodom je, že žena bola nakoniec schopnou identifikovať tvary a siluety detegované umelou sietnicou.

„Konzistentne sme získavali vysokokvalitné záznamy z vizuálne deprivovaných neurónov a stimulačné parametre zostali v priebehu času stabilné,“ uvádza sa v článku o výskume publikovanom v The Journal of Clinical Investigation. Autori dodali, že pacient bol schopný „identifikovať niektoré písmena“ a dokonca „rozpoznať hranice objektu“.

Vedci zároveň zistili, že systém umelej sietnice, ktorý implantovali pacientke do mozgu, tak nenarúša oblasť mozgu okolo zrakovej kôry a nestimuloval necieľové neuróny – čo naznačuje že systém je celkom bezpečný a nenápadný, alebo aspoň taký nenápadný, ako môže byť mozgový implantát.

„Jedným zo záverov štúdie je, že to nemá vplyv na funkciu mozgovej kôry alebo neurónov vedľa implantátu.“ píše sa v publikovanej štúdii.

Samotný systém bol pacientke implantovaný po dobu 6 mesiacov a následne bol odstránený. Dôvodom je, že vedci potrebujú zrealizovať celú radu ďalších experimentov, aby mohla byť technológia neskôr využívanou v praxi. Prvé závery štúdie však naznačujú sľubne výsledky.

Vedci budú preto v nasledujúcom období vykonávať ďalšie experimenty na nevidomých pacientoch, aby sa pokúsili stimulovať väčšie množstvo neurónov súčasne, aby sa vytvoril komplexnejší obraz toho, čo zachytí umelá sietnica.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre