BezpečnosťSpravodajstvo

Nový FireFox 75 zaviedol kontroverznú funkciu. Mozilla nám dáva dôvod na odstránenie prehliadača z počítača

Firefox 75 začal odosielať na pozadí systému niektoré informácie, a to bez toho, aby ste ho fyzicky používali

Firefox 75 prichádza s novou funkciou, ktorá nemusí byť každému po chuti. Portál bleepingcomputer.com upozorňuje na nového vstavaného agenta, ktorý posiela údaje o používateľoch na serveri spoločnosti Mozilla. Konkrétne hovorí o tom, že nový agent odosiela informácie o operačnom systéme vrátane informácie o predvolenom internetovom prehliadači, a to aj napriek tomu, ak prehliadač aktívne nepoužívate..

Okrem iného Firefox zhromažďuje aj telemetrické údaje, ktoré sú rozdelene na dve sekcie – interakcie a technické informácie.

„Firefox predvolene zhromažďuje údaje z telemetrie. Zhromažďujeme to, aby sme zlepšili výkon a stabilitu prehliadača Firefox. Telemetrické údaje sa skladajú z dvoch súborov údajov: interakčné údaje a technické údaje.“ píše na stránkach support.mozilla.org.

Mozilla ďalej vysvetľuje, že tieto informácie zahŕňajú napríklad počet otvorených kariet, okien, počet navštívených stránok, počet a typ nainštalovaných rozšírení pre Firefox, dĺžku interakcie, ako používatelia interagujú s doplnkami v prehliadači (vrátane doplnkov partnerov spoločnosti). Technické údaje zas zahŕňajú akú verziu prehliadača používate, jazyk, aký operačný systém máte v počítači vrátane informácie o pamäti. Okrem iného zhromažďuje aj IP adresy používateľov, ktoré sa po 30 dňoch zmažú (ostatné dáta však spoločnosť uchováva po dobu 13 mesiacov). Spoločnosť v spojení s interakciami s kartami a oknami dodáva:

„Nevieme o vašich konkrétnych interakciách s prehliadačom Firefox. Vieme iba počet kariet, ktoré používateľ otvoril, a ako dlho boli otvorené.“

V prípade, ak sa chcete pozrieť, aké dáta odosielate Mozille, tak si otvorte v prehliadači Firefox stránku „about:telemetry“. V rámci nej nájdete jednotlivé sekcie s dátami, ktoré sú odosielané.

Firefox_data ktore odosielame o pouzivani prehliadaca
Zdroj: Vosveteit.sk

V spojitosti s novou funkciou odosielania dát, ktorá bola zavedené z veľkej časti poslednou aktualizáciou, a to bez ohľadu na to, či prehliadač používate aktívne alebo nie, spoločnosť napísala:

  • Zhromažďujeme informácie súvisiace s aktuálnym a predchádzajúcim predvoleným nastavením prehľadávača, ako aj s miestnymi nastaveniami a verziou operačného systému. Tieto údaje nemôžu byť spojené s bežnými profilmi telemetrických údajov. Ak vás schéma zaujíma, nájdete ju tu.
  • Informácie, ktoré zhromažďujeme, sa odosielajú ako pingová telemetria na pozadí každých 24 hodín.
  • Nastavenia najčastejšie používaného telemetriu rešpektujeme tak, že sa pozrieme na naposledy použitý profil prehliadača Firefox.
  • Budeme rešpektovať nastavenia politiky týkajúce sa podnikovej telemetrie, ak existujú. Budeme tiež rešpektovať pravidlá na konkrétne vypnutie tejto úlohy.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close