Zaujímavosti

Novostavby v Kalifornii musia byť od roku 2020 povinne vybavené solárnymi panelmi

Posúva sa Kalifornia na úplne iný level, ako zvyšok sveta? Kalifornská komisia pre stavebné normy totižto jednohlasne odsúhlasila schválenie nových stavebných noriem, ktoré vyžadujú, aby novostavby kompenzovali svoje potreby elektrickej energie, či už postavením vlastných solárnych panelov, alebo kupovaním elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov od miestnych dodávateľov.

Nové „zelené“ stavebné predpisy

Nové nariadenia nezahŕňajú iba povinné využívanie „čistej“ elektrickej energie, ale aj používanie hrubších izolácií, efektívnejších dverí a v neposlednom rade, vylepšené ventilačné systémy. Nariadenia sa ale netýkajú úplne všetkých typov novostavieb. Nové predpisy platia iba pre všetky nové budovy postavené v roku 2020 a neskôr, ktoré majú aspoň 3 podlažia. Ako sme už načrtli v prvom odseku, majitelia takýchto budov budú mať na výber medzi osadením solárnych panelov a kúpou „čistej“ elektrickej energie, či už od miestnych dodávateľov, alebo od komunity (vzájomný predaj medzi obyvateľmi).

Veľké finančné náklady

Kalifornská komisia pre stavebné normy si za nové nariadenia hneď vypočula vlnu kritiky, ktorá sa vo väčšine prípadov týkala hlavne vysokých finančných nákladov. Kúpa solárnych panelov nie je lacná záležitosť a jedná sa o dosť náročnú investíciu. Kritiku si zaslúžila aj za to, že v Kalifornii sú aj oblasti, kde jednoducho vyrábanie elektrickej energie prostredníctvom solárnych panelov nie je rentabilné (lesy, doliny, atď…). Alternatívou pre takéto prípady majú byť práve vyššie spomenutí miestni dodávatelia, poprípade miestna komunita, od ktorej sa dá elektrická energia nakúpiť. Nové normy ale myslia aj na ľudí, ktorí nemajú tak veľký obnos peňazí, aby si solárne panely mohli kúpiť. Práve pre takýchto majiteľov má byť v budúcnosti poskytnutý prenájom solárnych panelov priamo od vlády.

Zdroj: futurism.com, úvodný obrázok (Pixabay)

Tagy
Close
Close