Novoobjavená exoplanéta TOI-1231b by mohla mať vo svojej atmosfére vodu

Planétu, vzdialenú 90 svetelných rokov čoskoro preskúma aj Hubblov ďalekohľad.

Exoplaneta s vodou v atmosfere
Zdroj: unsplash.com (Daniel Olah)

Vedcom sa nedávno podarilo objaviť naozaj zvláštnu planétu. Nachádza sa od nás približne 90 svetelných rokov a jej atmosféra by mohla obsahovať oblaky vodnej pary, píše portál CNN.

Exoplanéta, s názvom TOI-1231b, obieha okolo hviezdy spadajúcej do kategórie červeného trpaslíka, ktorá sa označuje ako NLTT 24399. Červený trpaslík je typ hviezdy, ktorá je menšia a tmavšia ako naše Slnko. Práve preto sa novoobjavená exoplanéta môže nachádzať pri jej hviezde osemkrát bližšie, než sa nachádza Zem od Slnka a stále si uchovať primerané teploty.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V novej štúdii, ktorá bude publikovaná v nadchádzajúcom vydaní The Astronomical Journal, sa píše, že samotná planéta je väčšia ako naša Zem, no zároveň menšia ako planéta Neptún. Výskumníci, pracujúci na štúdii, dokázali určiť priemer a hmotnosť planéty, vďaka čomu mohli vypočítať jej hustotu a odhadnúť jej zloženie.

Pravdepodobne plynná planéta

Exoplanéta má nízku hustotu, čo znamená, že s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o plynnú planétu a nie o skalnaté teleso, ako naša Zem. Momentálne však nedokážu presne určiť jej kompozíciu.

„Hustotou a veľkosťou sa planéta podobá Neptúnu a preto predpokladáme, že má veľkú plynnú atmosféru,“ vyjadrila sa autorka štúdie, Jennifer Burt.

Planéta TOI-1231b by mohla mať veľkú atmosféru, zloženú z vodíka, alebo kombinácie vodíka a hélia. Ďalšou možnosťou je, že má planéta menšiu, ale hustejšiu atmosféru, ktorá sa skladá z vodnej pary. Obidve možnosti poukazujú na dve, úplne odlišné cesty jej vývoja, no v oboch prípadoch by vedci dokázali lepšie pochopiť, ako sa formujú planéty v blízkosti červených trpaslíkov.

Vedci predpokladajú, že teploty na planéte by sa mohli pohybovať okolo 60 °C. Vďaka tomu je táto exoplanéta jedna z najchladnejších, menších, exoplanét, ktoré môžu astronómovia študovať. Väčšina objavených planét sa nachádza blízko svojej hviezdy a ich teploty sú obrovské, pohybujúc sa v stovkách, alebo tisícoch stupňov Celzia. TOI-1231b je relatívne chladnou planétou a čím chladnejšia planéta je, tým je pravdepodobnejšie, že sa v jej atmosfére objavia oblaky.

Exoplanéta TOI-1231b sa veľkosťou podobá na exoplanétu, ktorú vedci objavili v roku 2015. Tá sa nazýva K2-18b a rovnako v jej atmosfére objavili stopy vody. Planétu TOI-1231b bude koncom mesiaca pozorovať aj Hubblov vesmírny ďalekohľad. Ten by vedcom mohol prezradiť, či sú oblaky vodnej pary v atmosfére podobných exoplanét bežné, alebo nie. Objav planéty TOI-1231b je pre vedcov fascinujúcou novinkou. Sústavy exoplanét, ktoré boli doteraz objavené boli vo väčšine prípadov zvláštne a nepodobali sa na našu vlastnú Slnečnú sústavu. TOI-1231b je stále zvláštnou planétou, no aspoň v niečom sa podobá na planéty, ktoré môžeme nájsť v Slnečnej sústave.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre