SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Novoobjavená exoplanéta TOI-1231b by mohla mať vo svojej atmosfére vodu

Planétu, vzdialenú 90 svetelných rokov čoskoro preskúma aj Hubblov ďalekohľad.

Vedcom sa nedávno podarilo objaviť naozaj zvláštnu planétu. Nachádza sa od nás približne 90 svetelných rokov a jej atmosféra by mohla obsahovať oblaky vodnej pary, píše portál CNN.

Exoplanéta, s názvom TOI-1231b, obieha okolo hviezdy spadajúcej do kategórie červeného trpaslíka, ktorá sa označuje ako NLTT 24399. Červený trpaslík je typ hviezdy, ktorá je menšia a tmavšia ako naše Slnko. Práve preto sa novoobjavená exoplanéta môže nachádzať pri jej hviezde osemkrát bližšie, než sa nachádza Zem od Slnka a stále si uchovať primerané teploty.

V novej štúdii, ktorá bude publikovaná v nadchádzajúcom vydaní The Astronomical Journal, sa píše, že samotná planéta je väčšia ako naša Zem, no zároveň menšia ako planéta Neptún. Výskumníci, pracujúci na štúdii, dokázali určiť priemer a hmotnosť planéty, vďaka čomu mohli vypočítať jej hustotu a odhadnúť jej zloženie.

Pravdepodobne plynná planéta

Exoplanéta má nízku hustotu, čo znamená, že s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o plynnú planétu a nie o skalnaté teleso, ako naša Zem. Momentálne však nedokážu presne určiť jej kompozíciu.

„Hustotou a veľkosťou sa planéta podobá Neptúnu a preto predpokladáme, že má veľkú plynnú atmosféru,“ vyjadrila sa autorka štúdie, Jennifer Burt.

Planéta TOI-1231b by mohla mať veľkú atmosféru, zloženú z vodíka, alebo kombinácie vodíka a hélia. Ďalšou možnosťou je, že má planéta menšiu, ale hustejšiu atmosféru, ktorá sa skladá z vodnej pary. Obidve možnosti poukazujú na dve, úplne odlišné cesty jej vývoja, no v oboch prípadoch by vedci dokázali lepšie pochopiť, ako sa formujú planéty v blízkosti červených trpaslíkov.

Vedci predpokladajú, že teploty na planéte by sa mohli pohybovať okolo 60 °C. Vďaka tomu je táto exoplanéta jedna z najchladnejších, menších, exoplanét, ktoré môžu astronómovia študovať. Väčšina objavených planét sa nachádza blízko svojej hviezdy a ich teploty sú obrovské, pohybujúc sa v stovkách, alebo tisícoch stupňov Celzia. TOI-1231b je relatívne chladnou planétou a čím chladnejšia planéta je, tým je pravdepodobnejšie, že sa v jej atmosfére objavia oblaky.

Exoplanéta TOI-1231b sa veľkosťou podobá na exoplanétu, ktorú vedci objavili v roku 2015. Tá sa nazýva K2-18b a rovnako v jej atmosfére objavili stopy vody. Planétu TOI-1231b bude koncom mesiaca pozorovať aj Hubblov vesmírny ďalekohľad. Ten by vedcom mohol prezradiť, či sú oblaky vodnej pary v atmosfére podobných exoplanét bežné, alebo nie. Objav planéty TOI-1231b je pre vedcov fascinujúcou novinkou. Sústavy exoplanét, ktoré boli doteraz objavené boli vo väčšine prípadov zvláštne a nepodobali sa na našu vlastnú Slnečnú sústavu. TOI-1231b je stále zvláštnou planétou, no aspoň v niečom sa podobá na planéty, ktoré môžeme nájsť v Slnečnej sústave.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close