Novodobé 5G siete – existencia neznámych zdravotných rizík je veľmi nízka, ak nie nulová, tvrdia odborníci

Skupina nezávislých vedcov sa v časopise Health Physics snaží bojovať s dezinformáciami ohľadom 5G sietí

5G siet 4G siet 3G siet
Zdroj: Pixabay.com (ADMC)

Moderné 5G siete vyvolali v posledných mesiacoch a rokoch naozaj obrovskú mieru emócií, či už medzi samotnými obyvateľmi, alebo predstaviteľmi jednotlivých krajín, ktoré sa ich adaptácii naďalej bránia. Postupom času sa na 5G siete začala valiť vlna kritiky, ktorá spolu s nie moc opodstatnenou kritikou priniesla aj nežiadúcu dávku hoaxov, ktorá spravila najmä z internetového priestoru čistú dezinformačnú bublinu. Do ohňa častokrát prilievajú najrôznejšie stránky šíriace dezinformácie, ktorých sa zrejme nikdy nezbavíme. Najnovšie sa však väčšinu dezinformácii snaží vyvrátiť skupina nezávislých vedcov, ktorí v nedávnom čísle známeho časopisu Health Physics zverejnili svoju štúdiu a poznatky o tom, či naozaj moderné 5G siete predstavujú nejaké zdravotné riziká, informuje zahraničný vedecký portál SciTechDaily.

„Aj keď uznávame medzery vo vedeckej literatúre, najmä v prípade expozícií pri milimetrových vlnách, [posudzujeme] pravdepodobnosť doteraz neznámych zdravotných rizík pri expozičných hladinách v rámci súčasných limitov je veľmi nízka, ak vôbec existuje,“ uvádza vo vyhlásení COMAR (Committee for Man and Radiation).

5G siete pri súčasných limitoch nepredstavujú takmer žiadne riziko

Bezdrôtové siete piatej generácie prichádzajú s vysokým nárastom prenosovej rýchlosti, ako aj s enormne nízkou latenciou, ktorá je zaručená najmä vďaka obrovskej šírke pásma, ktoré 5G siete využívajú, ale aj kvôli špeciálnemu pásmu s mm vlnami. Zároveň však treba dodať, že vyššie frekvencie neprenikajú do štruktúr a stavebných materiálov, takže na zabezpečenie účinného pokrytia v útrobách budov a husto zastavaných oblastiach bude nutné vybudovať hustú infraštruktúru. Práve tento fakt vo veľkej časti obyvateľstva vyvoláva obrovské obavy, no vedecké poznatky všetky obavy vyvracajú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
vysielac veza operator (1)
Zdroj: Pixabay.com (sajjaninsan777)

Malé vysielače v útrobách budov a v husto zastavaných oblastiach budú disponovať naozaj malým výkonom, keďže sú určené pre pripojenie na naozaj krátku vzdialenosť. Za zmienku určite stojí aj nová technológia presného „nasmerovania“ signálu pre jednotlivé zariadenia. Niektoré vysielače totižto už dnes disponujú technológiou, vďaka ktorej sa vedia naviazať na jedno, či viacero zariadení, ktorých polohu sleduje a najvyššiu intenzitu signálu „posiela“ práve ich smerom, čím je zabezpečený stabilnejší prenos a pripojenie a zároveň nižšia expozícia ostatných ľudí.

Najväčším rizikom je zahrievanie tkanív, pri aktuálnych limitoch však nehrozí

Pochopiteľne, takmer akékoľvek žiarenie pre človeka predstavuje potencionálne zdravotné riziko, no jeho intenzita by musela byť násobne vyššia, ako určujú medzinárodné limity. Vedecká štúdia priznáva, že najväčším rizikom mm 5G sietí je zahrievanie tkanív, no ku reálnemu zahrievanu v praxi sa nikdy nedostaneme, keďže sú telekomunikační giganti limitovaní prísnymi normami, ktoré sú hlboko pod úrovňami, pri ktorých by sa mohlo objaviť čo i len minimálne riziko pre organizmy, či človeka.

Vyhlásenie COMAR poskytuje vyhliadky na riešenie obáv z možných zdravotných účinkov vystavenia 5G:

  • Na rozdiel od nízkych frekvencii mm vlny neprenikajú za vonkajšiu vrstvu pokožky, a teda nespôsobujú zahrievanie hlbších tkanív.
  • Je nepravdepodobné, že zavedenie 5G zmení celkové úrovne vystavenia vysokofrekvenčnému žiareniu. Ako je tomu v súčasnosti, väčšina expozície bude spôsobená hlavne „uplinkom“ z vlastného mobilného telefónu alebo iných zariadení – nie z prenosu zo základňových staníc.
  • Na takmer všetkých verejne prístupných miestach zostanú vystavenia vysokofrekvenčným žiareniam z bunkových základných staníc vrátane 5G staníc malé – zlomok súčasných limitov vystavenia IEEE alebo ICNIRP.

Pokiaľ expozície zostávajú pod stanovenými usmerneniami, doterajšie výsledky výskumu nepodporujú zistenie, že nepriaznivé účinky na zdravie sú spojené s expozíciami RF, vrátane expozícií zo systémov 5G,“ uzatvára vyhlásenie výbor COMAR.

Celú vedeckú štúdiu nájdete tu – “IEEE Committee on Man and Radiation–Comar Technical Information Statement: Health and Safety Issues Concerning Exposure of the General Public to Electromagnetic Energy from 5G Wireless Communications Networks” by Bushberg, J.T.; Chou, C.K.; Foster, K.R.; Kavet, R.; Maxson, D.P.; Tell, R.A.; Ziskin, M.C., 22 June 2020, Health Physics.
DOI: 10.1097/HP.0000000000001301

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre