SpravodajstvoVeda a výskum

Nové zistenia odhaľujú, že na Mesiaci je v porovnaní so Zemou výrazne vyššia radiácia

Astronauti na povrchu Mesiaca budú vystavení výrazne vyššej radiácii ako na Zemi

Radiácia vo vesmíre nie je ničím výnimočným. Je prítomnou v podstate všade. Ide o energiu, ktorá je vyžarovaná zo svojho zdroja vo vlnách. Prítomná je aj u nás na Zemi, avšak pred tou vesmírnou sme chránení vo veľkej miere hlavne vďaka našej atmosfére, ktorá funguje ako štít. To sa však nedá povedať o vesmírnych telesách, ktoré nemajú atmosféru, resp. je príliš slabou.

200-krát vyššia radiácia v porovnaní s radiáciou na Zemi

Spravodajský portál CNN upozorňuje na prvé merania radiácie na Mesiaci odhaľujúce konkrétne hodnoty. Nepotešujúcou správou je, že kozmonauti, ktorí sa budú v roku 2024 prechádzať na jeho povrchu, budú musieť čeliť 200-krát vyššej radiácii v porovnaní s radiáciou na Zemi. Odhalila to včera publikovaná štúdia „First measurements of the radiation dose on the lunar surface“.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Štúdia ďalej odhaľuje, že astronauti budú čeliť každý deň priemernej dávke radiácie zodpovedajúcej 1369 Sv (ide o jednotku mikroseviert, ktorou sa označuje radiácia). To predstavuje približne 2,6-krát toľko radiácie, akej sú denne vystavení astronauti na Medzinárodnej vesmírnej stanici.

„Úrovne žiarenia, ktoré sme namerali na Mesiaci, sú asi 200-krát vyššie ako na povrchu Zeme a 5 až 10-krát vyššie ako pri lete z New Yorku do Frankfurtu,“ uviedol fyzik Robert Wimmer-Schweingruber z University of Kiel, ktorý pracoval na výskume. Vo vyhlásení ďalej uviedol: „Pretože astronauti by boli vystavení týmto úrovniam žiarenia dlhšie ako cestujúci alebo piloti pri transatlantických letoch, je to značné vystavenie.“

Zaujímavosťou je, že americká NASA v minulosti dopravila prostredníctvom misií Apollo na povrch Mesiaca zariadenia schopné merať radiáciu, ale údaje sa nikdy nedostali späť na Zem. 

V každom prípade, ide o vcelku cenné informácia obzvlášť keď si uvedomíme, že cieľom misie Artemis, na ktorej aktívne pracujú Američania, je vybudovanie trvalej mesačnej základne, ktorá by mala byť akousi bránou do vesmíru.

Čomu všetkému musia čeliť astronauti vo vesmíre?

Nie tak dávno sme vám priniesli článok, v rámci ktorého sme opisovali tie najvypuklejšie problémy, ktorým musia čeliť astronauti vo vesmíre. Odhliadnuc od samotných technológií, tak hlavnými problémami sú už vyššie spomínaná radiácia, ktorú dopĺňa ešte gravitácia.

Vesmírna radiácia sa spomínala hlavne s plánovaním letu na Mars a plánom vybudovanie našej druhej „domovskej planéty“, o ktorej sníva Elon Musk. Známy biológ prirovnal túto cestu k šialenstvu, ktorá skončí takmer istou smrťou, pokiaľ súčasné technológie nebudú na diametrálne vyššej úrovni, ako je tomu v súčasnosti. Uviedol to známy astrobiológ Caleb Scharf, vedec z univerzity Columbia University. Podľa neho totiž budú astronauti vystavení 20-krát vyššej radiácii, ako je maximálna povolená hodnota pre pracovníkov radiačnej energie v USA na základe ročnej expozície. Druhým dychom však treba dodať, že vývoj samotných technológií napreduje extrémne rýchlo, a čo sa dnes zdá ako nereálne, tak za pár rokov môže byť skutočnosťou. 

Elon Musk_kolonizacia Marsu
Zdroj: flickr.com (Kevin Gill), pngnames.com, Vosveteit.sk

Druhým problémom je gravitácia, konkrétne beztiažoví stav. Hoci sa v minulosti špekulovalo, že absencia gravitácie by mohla byť pre človeka prospešnou, tak opak je pravdou. Potom ako sme ako ľudia strávili vo vesmíre viac času, tak sme zistili, že beztiažový stav nie je pre ľudské telo práve najlepší. Človek sa vyvinul na Zemi a celé naše telo je tomu aj prispôsobené. Keď nám chýba gravitácia, tak pri dlhšom pobyte v beztiažovom stave vznikajú problémy s kosťami, svalstvom, či chrbticou.

V každom prípade, pred dlhými cestami do vesmíru, musíme vyriešiť ešte veľa toho, aby mohli byť úspešnými.

Via Futurism.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close