Nové smartfóny s procesorom Snapdragon 780G už zrejme neuvidíme. Ohrozená je aj produkcia tohto Xiaomi smartfónu!

Zrejme jeden z najlepších mobilných procesorov strednej triedy zrejme neuvidíme v žiadnom novom zariadení.

Xiaomi Qualcomm
Zdroj: Xiaomi, Qualcomm, Vosveteit

Populárny mobilný procesor Snapdragon 780G od spoločnosti Qualcomm, ktorý debutoval iba koncom marca tohto roka, si zrejme veľa slávy neužije. Jeden z najlepších procesorov strednej triedy, ktorý si vypožičiava technológie od vlajkových procesorov od Qualcommu, už v ďalších zariadeniach zrejme neuvidíme. Dôvod je jednoznačný a viac menej aj predvídateľný, informuje zahraničný portál Gizmochina.com.

Predčasný koniec Snapdragonu 780G

Spomínaný procesor debutoval iba v marci tohto roku v zariadení Xiaomi Mi 11 Lite 5G, ktoré zožalo vlnu úspechu vo viacerých kútoch sveta. Za veľkú časť úspechu však zodpovedá práve procesor Snapdragon 780G. Ide totižto o jeden z najlepších, ak nie najlepší procesor v strednej triede. Je postavený na 5 nm technológii, je vybavený až 8 jadrami na pomerne vysokých pracovných frekvenciách, ako aj grafickým čipom Adreno 642. Čerešničkou na torte je aj 5G pripojiteľnosť, vďaka čomu sa v spojení s cenou zhruba 360 eur v našich končinách ide o mimoriadne atraktívne zariadenie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Mi 11 Lite
Zdroj: Xiaomi

Výpadok v dodávkach smartfónov údajne nehrozí

Dostupnosť tohto smartfónu je však výrazne ohrozená. Ako na sociálnej sieti Weibo informoval známy zahraničný technologický leaker Digital Chat Station, dodávky tohto procesoru sú výrazne okresané a žiadne nové zariadenia v budúcnosti neuvidíme. Čo sa týka dodávok zariadení Mi 11 Lite 5G, Xiaomi je na tom so zásobami procesorov zatiaľ dobre. V prípade rastu popularity v nasledujúcich mesiacoch však nie je vylúčené, že sa smartfón pomaly ale isto vytratí z predajných pultov.

OEM výrobcovia nebudú mať „na výber“

snapdragon 780g vs snapdragon 778g
Zdroj: Nanoreview.net

V strednej triede by tak mal v budúcnosti dominovať práve konkurent z vlastných radov, Snapdragon 778G. Po tomto modeli siahli už viacerí OEM výrobcovia, no treba priznať, že ide  o výkonnostne slabší procesor. Ťahá za kratší koniec nie len čo sa čistého papierového výkonu týka, ale napríklad aj z pohľadu zaťaženia batérie. O niečo menej technologicky vyspelá 6 nm architektúra si jednoducho vyžaduje svoju daň. OEM výrobcovia sa s týmto kompromisným riešením zrejme budú musieť zmieriť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre