SamsungSpravodajstvo

Nové čipy od Samsungu, ale i IBM môžu byť kľúčom k dlhej výdrži batérii smartfónu

Nová architektúra čipov spoločnosti Samsung, ale i IBM, ponúkne lepšiu správu energie.

Hoci mnohých výrobcov elektroniky v súčasnosti trápi nedostatkov čipov, tak aj napriek tomu, ich vývoj deň čo deň napreduje dopredu. Len niekoľko dní dozadu sme mohli čítať o nových procesoroch spoločnosti Qualcomm, či MediaTek, a už dnes sa spomína ďalšia generácia procesorov.

Ako informuje portál engadget.com, tak spoločnosti IBM a Samsung, mali spraviť prielom v dizajne čipov. Pri súčasnom dizajne čipov, tranzistory ležia naplocho na povrchu kremíka a potom prúdi elektrický prúd zo strany na stranu. Samsung a IBM navrhli čipy s novým dizajnom vertikálneho usporiadania tranzistorov. Sú umiestnené navzájom kolmo a prúd tečie vertikálne.

Nová architektúra povedie k lepšiemu manažmentu s energiou

Tento nový dizajn čipu má niekoľko výhod. Po prvé, umožní im to obísť mnohé výkonnostné obmedzenia a rozšíriť Moorov zákon nad rámec súčasnej technológie. Moorov zákon hovorí, že približne každé 2 roky sa nám podarí zdvojnásobniť integrované obvody. Má to však jeden háčik, približne v roku 2025 sme mali naraziť na technologické limity a to na veľkosť 3nm. Ešte dôležitejšia zmena, s ktorou spoločnosti prichádzajú je, že dizajn vedie k menšiemu plytvaniu energiou vďaka efektívnejšiemu toku prúdu.

Podľa publikovaných správ, procesory novej generácie by mali byť 2-krát tak výkonné v porovnaní s tými súčasnými a zároveň by mali byť o 85% menej energeticky náročnejšími. IBM a Samsung okrem iného tvrdia, že nová generácia procesorov môže potenciálne umožniť telefónu, aby vydržali pracovať na jedno nabitie celý týždeň.

V závere však treba dodať, že spoločnosti neprezradili, kedy budú nové procesory dostupné i na trhu. Intel v minulosti uviedol, že do konca roku 2024, plánuje prekonať hranicu 1nm. Môžeme tak očakávať, že Samsung, ale i IBM, budú mať približne rovnaký deadline, kedy by mohla byť technológia natoľko vyvinutou, aby mohla byť vypustená do sveta.

Mohlo by Vás zaujímať

Zobraziť komentáre
Close
Close