APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

Nová verzia prehliadača Chrome 89 je dostupná už aj u nás! Čo prináša?

Nová verzia prehliadača prináša viacero noviniek a vylepšení. Pozrite si prehľad toho najdôležitejšieho.

Približne mesiac od uvoľnenia verzie prehliadača Chrome 88, Google začal s distribúciou verzie prehliadača Chrome 89, ktorá prináša viacero noviniek a vylepšení.

Prvou novinkou, ktorá poteší hlavne ľudí, čo zdieľajú svoj počítač aj s inými používateľmi, sú nové možnosti úpravy profilov. Nová ponuka prispôsobení sa zobrazí potom, ako do prehliadača Chrome pridáte nového používateľa. Na výber budete mať z väčšieho množstva farebných profilov, prispôsobenia obľúbených stránok a podobne.

Chrome 89
Zdroj: Vosveteit.sk

Pribudla možnosť uloženia si zaujímavých stránok na neskôr

Ďalšou novinkou je pridanie funkcie „Reading list“, teda Čitateľský zoznam. Ide o funkciu, ktorá umožňuje pridanie internetových stránok na špeciálny zoznam záložiek, ktorý má slúžiť ako „knižnica“ obsahu, ktorý ste nestihli prečítať. Vyvolanie tejto funkcie je veľmi jednoduché, všetko čo k tomu potrebujete, je kliknúť na kartu pravým tlačidlom myši a vybrať možnosť „Pridať kartu na zoznam čítania“. Následne sa vám v priestore záložiek vytvorí odkaz na takto pridané stránky pod položkou Čitateľský zoznam.

Jednoduchšie prehľadávania otvorených kariet

Ďalšia novinka, ktorú však je potrebné zapnúť prostredníctvom experimentálnych funkcií, je možnosť prehľadávania kariet. Aktivovať ju je možné pomocou otvorenia adresy chrome://flags/#enable-tab-search a následného zvolenia možnosť „Enabled“. Potom, ako zapnete túto funkciu, tak ako môžete vidieť nižšie, tak vám pribudne vo vrchnej časti prehliadača šípka, ktorú keď otvoríte, tak budete môcť v rámci nej vyhľadávať karty.

Google Chrome_prehladavanie kariet funkcia
Zdroj: Vosveteit.sk

A ďalšie vylepšenia

Google v súvislosti so zmenami v prehliadači Chrome 89 pokračuje v hlbšom pretláčaní HTTPS protokolu. V prípade, ak používateľ pri zadávaní stránky nezadá aj protokol, tak prehliadač sa najprv pokúsi otvoriť stránku prostredníctvom HTTPS a až potom, ak nebude tento protokol dostupný, pokúsi sa použiť HTTP. Táto zmena prichádza naprieč všetkými platformami, kde je prehliadač dostupný.

Ďalšia novinka je, že prehliadač v najnovšej verzii je schopný dekódovať obrázky vo formáte AVIF. Tento formát má menšiu veľkosť ako JPEG, či WebP.

Dostupnosť aktualizácie prehliadača môžete skontrolovať pomocou nastavení (tri bodky v pravom hornom rohu prehliadača) a následnom otvorení sekcie O prehliadači Chrome.

Via 9to5google

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close