SpravodajstvoVeda a výskum

Nová teória hovorí o tom, že Tunguská udalosť, ktorá sa odohrala na Sibíri v roku 1908, nebola dopad meteoritu

Okolo najväčšieho prípadu v známej histórii je stále veľa nejasností

Pred viac ako sto rokmi niečo explodovalo nad Sibírom, trieštilo to okná a vytvorilo žiariacu guľu svetla. Otázka, ktorá vyšla na povrch v novej ruskej štúdii sa pýta, či naozaj išlo o dopad meteoritu.

Štúdia ponúka veľmi zvláštnu alternatívu. V roku 1908 zaznamenali Rusi najväčší dopad  meteoritu na Zem, aký je v histórii ľudstva zaznamenaný. Zničil okolo 80 miliónov stromov v priestore o veľkosti viac ako 2-tisíc kilometrov štvorcových. Tento incident je známy aj pod menom Tunguská udalosť. Záhadou na celom prípade je, že sa nenašiel žiaden kráter, avšak boli objavené pozostatky skaly, ktoré mohla pochádzať z vesmíru. Píše o tom portál News Yahoo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumníci v najnovšej študii naznačujú, že Zem v skutočnosti nič nezasiahlo. Podľa nich preletel gigantický železný asteroid cez našu atmosféru a pokračoval vo svojom lete ďalej vesmíru.

„Študovali sme podmienky, pri ktorých by mohli asteroidy s priemerom 200, 100, a 50 metrov, zložené z troch typov materiálov preletieť naprieč zemskou atmosférou,“ píše tím vedcov, vedený Daniilom Khrenikovom.

Tvrdia, že je možné aby asteroid zo železa dokázal preletieť atmosférou a dostal sa späť do vesmíru. Vo svojej práci uvádzajú, že asteroid si mohol zachovať výraznú časť svojej hmoty a prelet prežiť.

„Tunguská udalosť nebola do dnešného dňa uspokojivo vysvetlená. My tvrdíme, že bola spôsobená asteroidom, ktorý prešiel našou atmosférou a pokračoval v dráhe,“ tvrdia vedci.

V interview pre The Siberian Times sa doktor Sergej Karpov vyjadril, že táto nová teória zodpovedá na viacero nejasností okolo celej udalosti.

„V súčasnosti existuje viac ako sto hypotéz, ktoré sa snažia Tunguskú udalosť vysvetliť. Tie hovoria o malom asteroide, merajúcom len niekoľko stoviek metrov, ktorý sa skladal s typických materiálov. Naše modely ukazujú, že muselo ísť o železný asteroid. V prípade iných materiálov, ako napríklad skala, či ľad, dochádza k rýchlemu rozpadu materiálov pod kolosálnym tlakom atmosféry a aerodynamiky,“ vyjadril sa Karpov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close