SpravodajstvoVeda a výskum

Nová technológia umožní človeku vidieť farby, ktoré doteraz nemohol

Tím z Tel Avivu pracuje na zariadení, ktoré by umožnilo bežným kamerám vnímať svet v infračervenom spektre

Výskumníkom z univerzity v Tel Avive by mohol umožniť kamerám rozpoznať farby, ktoré ľudské oko nedokáže, píše portál phys.org.

Vďaka novej technológii by dokázali odhaliť plyny, ale aj iné substancie. Medzi ne patrí vodík, uhlík a sodík. Každý z týchto prvkov má v infračervenom spektre jedinečnú farbu. Vidieť by mohli aj iné biologické zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú v prírode, avšak tiež ich ľudské oko nedokáže zachytiť. Nový objav by mohol nájsť uplatnenie v širokej škále odvetví, napríklad v hernom priemysle, fotografii, alebo v oblastiach bezpečnosti, medicíny, ale aj astronómie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Za výskumom tím doktorov a profesorov, ktorí svoje výsledky prezentovali už minulý mesiac.

„Ľudské oko zachytáva fotóny s vlnovou dĺžkou medzi 400 a 700 nanometrami. Ide však len o drobnú časť elektromagnetického spektra, v ktorom vieme nájsť aj rádiové vlny, mikrovlny, röntgenové žiarenie atď.,“ Hovorí Dr. Michael Mrejen, jeden z hlavných autorov výskumu.

Podpis prvkov

Farby, ktoré v tomto spektre môžeme nájsť sú nesmierne dôležité. Veľa materiálov má totiž svoj unikátny podpis, ktorý sa prezentuje vo forme určitej farby, predovšetkým v strednom infračervenom rozsahu. Príkladom môžu byť bunky rakoviny, ktoré by mohli byť s ľahkosťou odhalené, pretože obsahujú vyššiu koncentráciu molekúl určitého typu.

Väčšina technológií, schopných detekcie infračerveného spektra, má niekoľko nedostatkov. V prvom rade sú nákladné a vo väčšine prípadov nedokážu renderovať tieto podstatné farby. V medicínskych experimentoch boli infračervené zábery konvertované do viditeľného spektra, aby mohli ľudia identifikovať rakovinové bunky.

Vedci z Tel Avivu však vymysleli lacnú a výkonnú technológiu, ktorá môže byť ľahko pripojená na bežnú kameru. Vďaka nej by sa dalo pozorovať infračervené žiarenie v spektre, ktoré vieme vnímať a rozumieme mu. Okrem rôznych prvkov by sme mohli vidieť napríklad škodlivé látky, ktoré unikajú z tovární, alebo by satelit vedel odhaliť, kde sa ukrývajú nebezpečné výbušniny. Keďže každý objekt vyžaruje teplo v infračervenom spektre, dalo by sa toto zariadenie použiť aj v noci.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close