SpravodajstvoVeda a výskum

Nová štúdia prináša radikálne myšlienky do problému temnej energie

Mohlo by sa konečne vedcom podariť odhaliť túto vesmírnu záhadu?

Temná energia sa radí k tým najväčším záhadám vesmíru. Vedci nemajú tušenie, z čoho je tvorená, tušia len, že môže stáť za čoraz zrýchľujúcou sa expanziou vesmíru, píše portál Space.

Existuje malá skupinka teoretických vedcov, ktorí uprednostňujú akúsi formu kvantového poľa, ktoré by vesmírnu expanziu poháňalo. Problémom však je, že tieto myšlienky sa ťažko uplatňujú v prípade populárnej teórie strún. Nový výskum však predkladá radikálne riešenie: Čo ak za temnou energiou stojí viacero faktorov? V prípade akéhosi „mixu“ síl by sa dali ľahko vysvetliť zvláštne spôsoby, akými temná energia vplýva na vesmír.

O zrýchľujúcej sa expanzii vesmíru sme sa dozvedeli približne pred 20 rokmi, pri skúmaní vzdialených supernov. Doteraz však vedci nemajú najmenšie tušenie, čo by ju mohlo spôsobovať, a tak to dali za vinu záhadnej temnej energii. Už niekoľko rokov sa vedci pokúšajú temnú energiu popísať, no prišli len s čiastočnými teóriami. Vedia však, že temná energia musí mať nejaký zdroj.

Možné riešenia

Jednou z najzaujímavejších a najlákavejších teórií je teória kvantového poľa. Niektorí sa domnievajú, že kvantové polia sú zdrojom temnej energie a prispievajú aj k zrýchlenej expanzii vesmíru. Kvantové polia sú všade a vytvárajú sily, či častice, ktoré nás každodenne ovplyvňujú. Nie je preto prehnané myslieť si, že môže existovať nové kvantové pole, ktoré spôsobuje expanziu vesmíru.

Ide o jednoduché vysvetlenie, ktoré však má svoje slabé stránky, no tie sa točia okolo teórie strún. Teória strún je pokus vedcov vytvoriť teóriu všetkého a zjednotiť vesmír pod jedným matematickým základom. Teória strún však ráta s myšlienkou, že existuje oveľa viac dimenzií. Tie musia byť nejako zoradené, no kombinácii je veľa a vedci nevedia, ktorá je tá naša. Každá kombinácia totiž prichádza s vlastnými fyzikálnymi zákonmi. Problém je, že konfigurácie teórie strún, ktoré umožňujú vznik temnej energie nie sú kompatibilné s ďalšími vecami, ktoré o tejto teórii vieme.

Nová štúdia však priniesla myšlienku, že za temnou energiou môže stáť viac kvantových polí, ktoré pracujú spolu. Ak by to bola pravda, potom by sa mohla temná energia navrstviť na sebe a mohli by existovať regióny, kde je temná energia hustejšia. V tom prípade by sme ju mohli objaviť v spôsobe, akým vznikajú tie najväčšie kozmické štruktúry.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close