SpravodajstvoVeda a výskum

Nová štúdia hovorí, že okraj našej galaxie je oveľa ďalej, ako sme si doposiaľ mysleli

Vedci sa snažia zmerať priemer obalu našej galaxie, ktorý sa skladá prevažne z temnej hmoty

Keď sa nachádzame uprostred niečoho, ťažko presne popísať, aké veľké to niečo je. Rovnaký problém máme bohužiaľ aj s našou galaxiou. Je nemožné, aby sme poslali sondu niekde nad ňu a spravili fotku, takže sa musíme spoliehať jedine na meranie vzdialenosti objektov, ktoré sa nachádzajú na kraji.

Odhad, ktorý vzišiel z projektu Gaia (pozn. redakcie: projekt na vytvorenie 3D mapy galaxie) nám minulý týždeň poskytli údaje, týkajúce sa priemeru našej galaxie. Ten by sa mal pohybovať okolo 260-tisíc svetelných rokov. No rovnako ako sa gravitačný vplyv Slnka vzťahuje ďalej, než je Kuiperov pás, tak sa gravitačný vplyv galaxie vzťahuje aj na jej neviditeľný obal. Ten by mal byť tvorený z temnej hmoty a presahovať oveľa ďalej, než sú hranice našej galaxie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako ďaleko je to presne? Nové výpočty poukazujú na to, že ide o poriadnu diaľku. V najnovšom výskume, vytvorenom astrofyzičkou Alisou Deasaonovou, sa hovorí o tom, že obal našej galaxie by mal mať priemer 1.9 milióna svetelných rokov. Našu galaxiu tvorí viac, než len hmota ktorú dokážeme vidieť. Všetky hviezdy a všetky plyny obiehajú okolo galaktického stredu, v ktorom sa nachádza supermasívna čierna diera Sagittarius A*. Tento jav vieme preto, lebo na okrajoch galaxie sa hviezdy pohybujú rýchlejšie, než by sa mali.

Obal z temnej hmoty

Dodatočný gravitačný vplyv môže vychádzať z toho, že zrýchlenie ich pohybu pripisujeme temnej hmote. Ide o gigantický guľovitý obal, ktorý obklopuje náš galaktický disk. Keďže nemôžeme pozorovať temnú hmotu priamo, musíme sa zamerať na iné objekty a vplyvy, aké na ne temná hmota má.

Obal galaxie
Zdroj: Digital Universe/American Museum of Natural History via Sciencealert.com

Zamerali sa v prvom rade na vytvorenie simulácií galaxií, ktoré majú podobnú hmotnosť ako naša Mliečna dráha. Pomocou týchto simulácií sa pokúšali zistiť veľkosť obalu galaxie. Zamerali sa predovšetkým na galaxiu Andromeda, ktorá je našim najbližším veľkým susedom. Taktiež sa nachádza na kolíznom kurze s našou galaxiou, s ktorou sa zrazí o 4.5 miliardy rokov. Tieto dve galaxie sa od seba v súčasnosti nachádzajú 2.5 milióna svetelných rokov, čo je dosť blízko na to, aby sa začali gravitačne ovplyvňovať.

Simulácie vedeckého tímu poukázali na jeden zaujímavý fakt. Objekty za galaktickým obalom, ako napríklad trpasličie galaxie sa pohybovali výrazne pomalšie. Tím sa dostal pri svojich výpočtoch k číslu 1.9 milióna svetelných rokov, no je nutné podotknúť, že momentálne ide len o hrubý odhad. Vedci by mali a rozhodne ešte budú pracovať na tom, aby presnejšie určili hranice našej galaxie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close