SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Nová špecifikácia USB-C 2.1 ponúkne šialene veľký výkon nabíjania

USB Implementers Forum (USB-IF) oznámilo revíziu špecifikácie kábla a konektora USB Type-C 2.1.

Technológia USB Type-C vo verzii 1.0 bola oficiálne predstavená ešte v auguste 2014. Medzičasom sa stala štandardom naprieč viacerými typmi zariadení. Od smartfónov, slúchadiel, až po reproduktory, či notebooky, kde je stále viac prítomnou. Tento štandard je založený na 24-kolíkovom systéme konektorov USB s rotačne symetrickým konektorom.

Ešte koncom minulého mesiaca USB Implementers Forum (USB-IF) oznámilo revíziu špecifikácie kábla a konektora USB Type-C 2.1. Pre používateľov bezpochyby bude najpodstatnejšia informácia ohľadne podpory výkonu nabíjania. Doposiaľ napájanie prostredníctvom USB Type-C bolo možné na úrovni 100W, hoci na trhu sa objavili nabíjačky aj s väčšou podporou výkonu. Dôvodom bolo obmedzenie režimu Power Delivery, ktoré obmedzovalo výkon. Najnovšie táto hodnota podrástla a nie to nielen kozmeticky. Konkrétne hovoríme a podpore rýchleho nabíjania pri výkone 240W. Na tému upozorňuje portál hexus.net.

V praxi to znamená, že zdvihnutie maximálneho výkonu umožní napájať aj iné typy zariadení, ako tomu bolo doposiaľ. Pôjde napríklad o herné notebooky, veľké monitory a ďalšie zariadenia tohto typu. 

Samozrejme, využitie nového štandardu nezávisí len od technológie ako takej, ale aj od jej implementácie do zariadení. Aby ste mohli využívať novú špecifikáciu EPR, budete samozrejme potrebovať nové nabíjačky a káble USB-C. Inými slovami, kým bude technológia na trhu s novým štandardom reálnou dostupnou, tak pravdepodobne ubehnú mesiace.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close