SpravodajstvoVeda a výskum

Nová planéta, Proxima c, by mohla mať väčšie prstence než Saturn

Vedcov trápi množstvo svetla, ktoré planéta odráža

Vedcom sa podarilo zachytiť fotografiu blízkej planéty Proxima c, ktorá sa nachádza pri hviezde Proxima Centauri. Na prvý pohľad vyzerá zvláštne, o dosť jasnejšie, než astronómovia čakali. Môže to byť spôsobené tým, že sa okolo planéty nachádza prachový disk, alebo má planéta žiarivý systém prstencov.

Proxima Centauri je najbližšou hviezdou k našej Slnečnej sústave, vzdialená je len 4.25 svetelných rokov. Je známe, že hviezdu obieha ešte jedna planéta, približne rovnakej veľkosti ako Zem, ktorá sa volá Proxima b. V roku 2019 však vedci spozorovali jemné „chvenie“ hviezdy, čo mohlo byť spôsobené gravitačnou silou ďalšej, väčšej planéty s názvom Proxima c, píše newscientist.com

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Raffaele Gratton z Astronomického observatória v Padove v Taliansku, použil so svojimi kolegami nástroj SPHERE, ktorý je pripojený ku VLT (pozn. redakcie: Very Large Telescope). Hľadali svetlo odrazené z Proximy c v nádeji, že zachytia prvú fotografiu planéty.

„Na začiatku som ani nedúfal, že sa nám planétu podarí pozorovať, čakali sme že bude málo jasná. Zachytili sme tam nejaký druh signálu, hoci si nie sme úplne istý, či  vôbec  ide o planétu,“ hovorí Gratton.

Planéta s prstencami

Pozorovania sprevádzal istý šum, čiastočne vďaka nepriaznivému počasiu okolo observatória. Výskumníci preto museli pospájať dokopy viacero záberov, aby dostali finálny obraz. Našli svetelný bod, ktorý je podľa všetkého Proxima c, no je jasnejší, než vedci čakali. Planéta totižto sama o sebe nie je dostatočne veľká, aby produkovala toľko svetla. Pravdepodobne je obklopená vesmírnym prachom, alebo veľkým systémom prstencov, ktoré odrážajú svetlo planéty.

„Planéta by vyzerala ako Saturn, ale menšia, s  oveľa väčšími prstencami,“ vysvetľuje Gratton.

Aby prstence dokázali odraziť dostatok svetla, museli by byť približne dvakrát tak veľké, ako prstence Saturnu. Proxima c je relatívne starou planétou a vedci nedokážu pochopiť, ako je možné, že si zachovala svoje prstence tak dlhú dobu. V prípade Saturnu ide o mladé prstence, staré asi 100 miliónov rokov.

„Nepoznám žiaden teoretický dôvod, prečo by daná planéta nemohla existovať, no ide o beštiu. V našej Slnečnej sústave neexistuje ani zďaleka nič podobné Proxime c,“ vyjadril sa Luke Dones z výskumného inštitútu v Colorade.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close