SpravodajstvoWindows

Nová funkcia vo Windows 10, na ktorej Microsoft pracuje, vás v budúcnosti upozorní na možné nezvratné poškodenie dát

Vo vývojárskej verzii Windowsu 10 sa objavila funkcia, ktorá bude používateľov NWMe SSD diskov informovať o tom, že hrozí ich trvalé poškodenie

Windows 10 Build 20266, ktorý je aktuálne dostupným pre členov program Windows Insider, odhaľuje jednu z ďalších užitočných funkcionalít. Ide konkrétne funkciu, ktorá monitoruje zdravie úložného disku a navrhnutá je pre NWM SSD disky. Na tému upozorňuje portál Teschspot.com.

Zálohujte si dáta ešte predtým, ako nastanú problémy

Nová funkcia vo svojej podstate má slúžiť ako akýsi monitoring životnosti disku. Používateľov bude informovať ako o akýchkoľvek abnormalitách spojených s diskom, tak aj o odhadovanej životnosti disku, dostupnom  mieste, či teplote. Cieľom týchto informácií je, aby používatelia mohli predísť prípadnej strate dát. Inými slovami, aby si v prípade nadchádzajúcich problémov dokázali spraviť zálohu ešte predtým, ako dôjde k poškodeniu disku.

Windows 10_upozornenie na poruchu disku
Zdroj: Microsoft blog

Upozornenia prídu, keď kapacita náhradného úložiska bude nízkou, keď spoľahlivosť disku bude zníženou, či v prípade iných významných chýb týkajúcich sa média alebo internej chyby subsystému NVM.

„Dôrazne sa odporúča, aby používatelia po prijatí oznámenia okamžite zálohovali svoje údaje,“ píše Microsoft v súvislosti s testovanou funkcionalitou.

Používatelia, ktorí si budú chcieť skontrolovať svoj disk manuálne, tak budú môcť tak urobiť prostredníctvom cesty Štart > Nastavenia > Systém > Úložisko > Správa diskov a zväzkov > a Vlastnosti, kde získajú ďalšie podrobnosti o jednotke a o zistených problémoch.

Windows 10_upozornenie na poruchu disku_2
Zdroj: Microsoft blog

Microsoft ďalej dodáva, že funkcia je aktuálne kompatibilná len s NWMe SSD diskami (pozn. redakcie: NWM disky dokážu poskytnúť stálu rýchlosť čítania a zápisu 2000 MB za sekundu. Ide o oveľa vyššiu rýchlosť ako SATA SSD III, ktorá je obmedzená na 600 MB za sekundu). Spoločnosť zatiaľ neuviedla, či funkcia bude neskôr dostupnou aj pre SATA SSD disky, prípadne pre mechanické disk.

Zdroj: Microsoft blog

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close