Recenzie

LUMIA 1320, prvý phabet od Nokie! Chválime ho!

Lumia 1320 je telefón strednej triedy, ktorý má pokryť trh s phabetmi.
Novinka dostala oblé telo, ktoré sa nevymyká štandardom, na ktoré sme zvyknutý pri rade telefónov  Lumia. Ako prvé vás na telefóne určite zaujme gigantický IPS LCD displej s veľkosťou 6“ a s HD rozlíšením 720×1280 bodov, ktorý je pokrytý tvrdenou vrstvou Gorila Glass 3. Už ako sme zvyknutý u telefónoch od Nokie, vo vrchnej časti sa nachádza predná kamera, ktorá slúži na video hovory a v spodnej časti je sústredné trojica dotykových tlačidiel (späť, plocha, hľadať). Srdcom telefónu je dvojjadrový procesor Qualcomm MSM8930 s taktom 1,7 GHz, ktorému sekunduje 1 GB RAM, 8GB vnútornej pamäte s možnosťou rozšírenia o SD karty. Samozrejmosťou je aj 7 GB priestoru v cloudovej službe OneDrive.

Zadnú stranu telefónu tvorí 5 Mgp fotoaparát s automatickým zaostrovaním a diódou. Hoci fotoaparát nemá boh vie aké rozlíšenie robí kvalitné snímky (foto priložená nižšie). Samozrejmosťou sú už aj vstavané aplikácie, ktoré z fotoaparátu robia solídny nástroj na zachytenie vašich momentiek. Telefón disponuje aj najnovšími technológiami ako sú HSPA+, LTE, Wi-Fi, GPS a Bluetooth 4.0 a nechýba ani FM rádio a 3,5 jack. Batéria vzhľadom na veľkosť displeja musela byť nepodmienečne väčšia ako sme zvyknutý pri iných telefónoch, dosahuje až 3400 mAh, ktorá údajne podľa výrobcu vydrží viac ako 25 hodín hovoru, 28 dní pohotovostného režimu, alebo 98 hodín hudby.

Hrany telefónu

Ako sme už vyššie spomínali, hrany telefónu sú oblé čo v konečnom dôsledku pri veľkosti telefónu chválime z dôvodu že sa dobré drží a opticky ho stenšuje. Na pravej strane sa nachádza trojica tlačidiel (hlasitosť, manuálna spúšť fotoaparátu). Hoci z fotiek možno sa domnievať, že tlačítka niesú dostatočne „vystrečené“ a teda budú zle hmatateľné. Toto tvrdenie môžeme s čistým svedomím vyvrátiť. V spodnej časti sa nachádza microUSB konektor, a v vrchnej časti telefónu nájdeme 3,5 jack a tlačítko uzamykania (resp. zapínanie / vypínanie). Vzhľadom na veľkosť telefónu sa môžete už teraz rozlúčiť, že ho dokážete ovládať jednou rukou. Tento hedicap pocítite hlavne počas šoférovania.

pic02

Zadná strana telefónu

Hoci u Nokie sme zvyknutý na veľmi kvalitné zhotovenie, pri Lumie 1320 vás nemilo prekvapí škrípanie vaničky, avšak čo sa týka konštrukcie k nej nemáme žiadne výhrady. Zároveň na zadnej strane nájdeme fotoaparát, ktorý je mierne zapustený do konštrukcie, čo chválime pretože zabráni to poškrabaniu šošovky. Chválime aj led diódu, ktorá má intenzívne svetlo, čo oceníte hlavne vo večerných hodinách.

Čo nás sklamalo?

Sklamala nás absencia podsvietenia spodných tlačidiel, hoci počas dňa tento nedostatok si určite nevšimnete. Zároveň sme boli čiastočne sklamaný aj z nízkeho rozlíšenia, čo sa dá čiastočne aj odpustiť pri cene do 300 €. Avšak tieto nedostatky Nokie sa snaží nahradiť podporou prémiových aplikácii ako sú napr. Nokia Drive (offline navigácia), Nokia Transit (MHD), kancelárske aplikácie a podobne.

Zhrnutie:

Displej: 1280 x 768 (249 ppi); 6″; IPS LCD, Clear Black, Gorilla Glass 3;
Procesor: Qualcomm Snapdragon S4; počet jadier: 2; takt: 1,5 Ghz
Pamäť: 16 GB ROM + 7 GB Cloud; 1 GB RAM
Fotoaparát: Zadný 5 Mpix, predný 1,2 Mpix
Konektivita GSM, WCDMA, GPRS, EDGE, HSPA (42,2|5,76 Mb/s), LTE (100|50 Mb/s), akcelerometer, Bluetooth 4.0, microUSB,
Batéria: 3 400 mAh, Lion
Cena: od 250 eur

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close