SpravodajstvoTECHNOLÓGIEVeda a výskum

Nokia bude vyvíjať a neskôr aj budovať 4G LTE sieť, ktorá by mala nájsť uplatnenie na Mesiaci

Nokia sa stala partnerom americkej NASA. Jej úlohou bude vývoj 4G LTE siete, ktorá by bola použiteľná na Mesiaci

Zatiaľ čo väčšina z nás hovorí o 5G sieťach, ktoré síce pomaly, ale isto expanduje do viacerých regiónov sveta pričom výnimkou nie je ani Slovensko, tak Nokia plánuje vybudovať prvú 4G sieť mimo našej planéty. Na tému informuje portál Beebom.com.

Nokia sa bude podieľať na kolonizácii Mesiaca

Nokia sa stala novým partnerom americkej vesmírnej agentúry NASA, a mala by sa starať o budovanie spoľahlivej a komunikačnej siete na našej prirodzenej družici.

Za účelom vybudovania siete spoločnosť dostane finančnú injekciu 14,1 milióna dolárov, aby sa podieľala nie len na výskume telekomunikačných technológií, ale neskôr aj na jej samotnej výstavbe. Samozrejme, výstavba bude realizovaná prostredníctvom ďalších finančných prostriedkov.

„S financovaním NASA sa Nokia bude zaoberať tým, ako by bolo možné pozemské technológie upraviť pre mesačné prostredie tak, aby podporovali spoľahlivú a vysokorýchlostnú komunikáciu,“ uviedol Jim Reuter, spolupracovník správcu riaditeľstva misií vesmírnych technológií NASA.

Prečo nie hneď 5G sieť?

Prečo nebude Nokia hneď vyvíjať a budovať 5G sieť, ale „starú“ 4G LTE? Ide o vskutku o dobrú otázku, ktorá je na mieste. Odpoveď je však veľmi jednoduchou. Dôvodom výberu je, že signál z najnovšej 5G technológie, nie je schopný cestovať na tak veľké vzdialenosti v porovnaní so 4G.

Cieľom spoločnosti bude tak vybudovať rýchlu a hlavne spoľahlivú sieť, aby mohli na povrchu Mesiaca komunikovať medzi sebou lunárne rovery, astronauti, prípadne ISS, alebo ďalšie kozmické lode.

V súčasnosti Americká NASA má v pláne v rámci programu Artemis poslať na povrch Mesiaca v roku 2024 ľudí. Do roku 2028 by však už chcela vidieť na povrchu nášho prirodzeného satelitu trvalú ľudskú posádku, ktorá by pracovala na výskumoch a neskôr by mal Mesiac slúžiť ako „stanica“ na medziplanetárne cestovanie hlbšie do vesmíru.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close