SpravodajstvoVeda a výskum

Nikto nechce vojnu vo vesmíre, pritom počet Vesmírnych síl narastá. Aká má byť ich primárna úloha?

Po vzore USA sa pridávajú aj Francúzsko, Kanada, či Japonsko

Na obežnej dráhe Zeme sa začínajú postupne objavovať objekty, ktoré by sa mohli brať ako potenciálne ohrozenie bezpečnosti. Preto sa aj iné krajiny, po vzore Spojených štátov, rozhodli založiť svoje vlastné „vesmírne sily“.

Pred deviatimi mesiacmi, v decembri minulého roka, vznikla nová odnož amerických ozbrojených síl, ktorá nesie názov U.S. Space Force (pozn. redakcie: v preklade vesmírna sila). Vznikla s myšlienkou ochrany amerických satelitov a iných vesmírnych aktív, ktoré pomáhajú nielen s bezpečnosťou, ale aj dennodennou komunikáciou. Píše o tom portál Space.com

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dnes sa môžeme dočítať, že aj krajiny, ako napríklad Francúzsko, Kanada, či Japonsko, zakladajú svoje vlastné vesmírne sily. Prečo tieto krajiny, spolu s Ruskom a Čínou chcú mať vo vesmíre vojenskú moc? Podľa amerického generála Johna Shawa, ktorý velí aj vo vesmírnych silách je odpoveď jednoduchá.

„Prečo chce krajina operujúca na mori svoje vlastné námorníctvo? Cieľ je zabezpečiť určitý priestor pre všetku aktivitu a odraziť hrozby, ktoré by sa mohli v danom priestore objaviť. Nikto ale nechce vojnu vo vesmíre,“ hovorí John Shaw.

Reálne hrozby

Zároveň Shaw vysvetľuje, že hrozby, ktoré sa americké vesmírne sily snažia odradiť nie sú len teoretické. Príkladom je incident z apríla, či z júla. Podarilo sa im zachytiť test rakety, určenej špeciálne proti satelitom. Podľa správ išlo o ruský test. Podľa Shawa Rusko testovalo niečo, čo pripomínalo vesmírne torpédo.

Rovnako ako USA, s hrozbami sú stotožnení aj predstavitelia iných krajín. Vesmírne sily by však nemali byť len o odrážaní úmyselných útokov iných krajín. Najväčšou hrozbou, akej budú musieť vesmírne sily čeliť, sú konštelácie satelitov, vyslané do vesmíru súkromnými spoločnosťami.

„Zaplnenie obežnej dráhy komerčnými satelitmi môže byť v istom smere najväčšou hrozbou pre budúcnosť vesmírneho cestovania, ak sa to neurobí poriadne,“ hovorí Shaw.

V súčasnosti vysiela spoločnosť SpaceX na obežnú dráhu obrovské množstvo satelitov a onedlho sa pridá aj Amazon. Hlavnou úlohou vesmírnych síl bude uistiť sa, že sú tieto satelity navrhnuté zodpovedne a nebudú predstavovať hrozbu pre navigáciu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close