NovinkyTECH

Nikon vyrobil špeciálne motorizované kamery ovládané umelou inteligenciou

Spoločnosť Nikon posúva hranice televízneho vysielania športových podujatí opäť o čosi vyššie. Nový robotický kamerový systém od spoločnosti Mark Roberts Motion Control, ktorú už dlhšiu dobu vlastní gigant Nikon, má úplne zmeniť zábery pri vysielaní športových podujatí. Systém s názvom Polycam Player spája motorizovanú kameru spolu s rozpoznávaním tváre a umelou inteligenciou a výsledkom týchto troch faktorov majú byť vynikajúce špičkové zábery zo športových podujatí a zápasov z úplne nových miest a uhlov. Ich ambíciou nie je ale nahradenie klasických kameramanov. Ich poslaním je snímať zápasy z náročných uhlov a pozícií, kde by sa bežná kamera spoločne s kameramanom nezmestila.

Zdroj: digitaltrends.com

Nejedná sa o klasický automatický kamerový systém

Podľa výrokov spoločnosti MRMC, sa nejedná o bežný kamerový systém, aký poznáme dnes. Klasické automatické kamery sú na športových podujatiach vyskladané z viacerých širokouhlých kamier a systém si sám vyberá vhodné zábery pre daný moment. Diváci ale pri takomto zábere väčšinou vidia iba veľký obraz, buď na celý štadión alebo na veľkú plochu, a nie iba na výlučne jedného hráča. Práve v tomto sa nové kamery od Nikonu líšia. Technológia je takmer dokonalá. Systém spozoruje hráča v akcií, poprípade mu bude vybratá skupina hráčov, alebo jeden hráč, ktorého má počas zápasu sledovať. Kameru ale pritom celý čas ovláda umelá inteligencia. Tá ma na starosti neustále pozorovanie hráča a jeho pohybov, pohyb kamery a neustále menenie hĺbky ostrosti a priblíženia. Tieto úkony dokáže v jednom momente vykonávať naozaj iba dobre trénovaný profesionálny kameraman.

Kamery budú slúžiť na vysielanie futbalových zápasov, no zároveň aj ako tréningový prostriedok

Nepochybne, tento nový kamerový systém si vo svete športu určite nájde svoje uplatnenie a stane sa čoskoro populárnym. Zo začiatku bude využívaný na vysielanie futbalových zápasov, no taktiež má slúžiť aj na tréningové účely. Vďaka automatickému sledovaniu jedného hráča, si môže tréner vybrať daného hráča a po zápase mu môže povedať, čo robil zle. Doteraz to také jednoduché nebolo, keďže hľadať mravčekov na širokouhlom zábere, také jednoduché určite nie je. Systém má byť, aspoň počas jeho začiatkov, vyskladaný z 4 kamier. Presnejšie, malo by sa jednať o dve kamery, ktoré budú umiestnené vo vysokej výške a každá bude sledovať jednu polovicu ihriska, jednu vysoko umiestnenú kameru nad stredovou čiarou a ako poslednú, kameru na automatické sledovanie hráčov. Všetky kamery budú samozrejme automatické a nebudú potrebovať akékoľvek zásahy operátorov, teda až na poslednú spomenutú. Kameramani alebo operátori, si počas zápasu budú môcť ručne vybrať kompozíciu, čiže vybrať hráča alebo skupinu hráčov, ktorú chcú sledovať.

Čo hovoríte na takýto posun vo svete technológií? Dajte nám vedieť do komentárov.

Zdroj: digitaltrends.com

Tagy

Pridaj komentár

Close
Close