Niektoré „mŕtve hviezdy“ chladnú pomalšie a astronómovia nevedia prečo

Ide o malé percento bielych trpaslíkov

Biele trpaslíky
Zdroj: pixabay.com

Hviezdy ako naše Slnko končia svoje životy premenou na bieleho trpaslíka. Ide o obnažené jadro hviezdy, ktoré už nie je ďalej schopné jadrových reakcií. Biele trpaslíky žiaria, no ide prevažne o zvyškové teplo, ktoré po premene ostalo. Hviezda potom pomaly chladne, dokým úplne nezhasne, píše portál Science Alert.

Nie všetky biele trpaslíky chladnú rovnako. Minulý rok sa podarilo astronómom objaviť špeciálny druh bielych trpaslíkov. Ide o masívne trpasličie hviezdy, ktoré chladnú oveľa pomalšie, ako iné. Vedci sa domnievajú, že by za tým mohol byť ukrytý dodatočný tepelný zdroj. Doteraz však nedokázali prísť na to, čo by ten zdroj tepla mohol byť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hľadanie príčiny

Vedci však prišli na to, čo by to nemohlo byť. Je to sedimentácia, alebo inak povedané, ponáranie sa neónu hlbšie do interiéru hviezdy. Väčšina hviezd, ktoré majú hmotnosť menšiu, ako 8-násobok hmotnosti Slnka sú predurčené k tomu, aby sa z nich stali biele trpaslíky. Keď sa týmto hviezdam minie vodík a hélium, ich tlak nie je dostatočný na to, aby zapálil uhlík, ktorý vo hviezde ostal. Preto „zhodia“ svoje vonkajšie vrstvy a ich jadro sa zmenší približne na veľkosť Zeme.

Toto jadro pozostáva primárne z uhlíka a kyslíku. Je neuveriteľne husté, s hmotnosťou až 1.4-násobku Slnka. Keďže sú to husté objekty, ktoré majú relatívne malý povrch, trvá dlho, kým sa zbavia tepla. Keď sa jadro bieleho trpaslíka prestane scvrkávať, hviezda môže dosiahnuť teploty okolo 100-tisíc °C. Astronómovia zároveň predpokladajú, že od začiatku vesmíru neprešlo dosť času na to, aby sme mohli vidieť bieleho trpaslíka, ktorý by úplne vychladol.

Existuje však približne 6% bielych trpaslíkov, ktoré chladnú ešte pomalšie. Astronóm Sihao Cheng však v minuloročnom výskume spomína, že pomalšie chladnutie hviezdy môže spôsobiť istý druh izotopu. Ide o Neón-22, ktorý sa nachádza v niektorých bielych trpaslíkov, v malom množstve. Tento izotop by sa mohol ponoriť hlbšie do jadra hviezdy a tým jej dodať ďalší zdroj tepla.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre