Niektoré Android smartfóny len predstierajú, že nainštalovali bezpečnostné aktualizácie do zariadenia

Bezpečnosť je témou posledných dní a práve preto ju stále viac nie len laikov, ale aj špecialistov  rozoberá do väčšej hĺbky.

Najnovšie výskumníci, ktorí testovali viac ako 1200 Android zariadení zistili, že niektoré telefóny OEM partnerov Google len predstierajú, že do telefónov nainštalovali bezpečnostné aktualizácie tak ako o tom informovali používateľov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Zistili sme, že existuje medzera medzi opravami v aktualizáciach a medzi skutočnými záplatami, ktoré boli nainštalované do zariadenia. V niektorých prípadoch sú rozdiely malé a v iných sú už signifikantné…“, hovorí Karsten Nohl a Jakob Lell zo spoločnosti Security Research Labs. Tento krok niektorých výrobcov smartfónov odôvodňujú tým, že to z marketingového hľadiska vyzerá lepšie keď nastavia úroveň zabezpečenia s iným dátumom ako v skutočnosti je.

Špecialisti testovali telefóny od viacerých výrobcov ako sú Samsung, HTC či telefóny od samotnej spoločnosti Google a ďalších OEM partnerov. Najlepšie ako už asi tušíte dopadli práve zariadenia od spoločnosti Google. Bezpečnostní analytici ďalej tvrdia, že tento problém sa priamo dotýka všetkých cenových kategórií. Nižšie si môžete pozrieť tabuľku, v ktorej uvidíte chýbajúci počet bezpečnostných aktualizácií podľa značky výrobcu.

chybajuce bezpecnostne aktualizacie
Zdroj: wired.com

Výrobcovia smartfónov podľa reportu nainštalujú bezpečnostnú aktualizáciu v jednom momente a následne o niekoľko mesiacov zmenia dátum opravy dopredu a tvrdia, že majú zariadenie je aktualizované.

Sú „neaktualizované“ telefóny bezpečné?

V reporte sa objavuje aj protiargument, ktorý hovorí o bezpečnosti „neaktualizovaných“ zariadení. Hovorí o tom, že niektoré zariadenia nemusia byť certifikované čo znamená, že nespĺňajú štandardy. Ale na druhej strane disponujú takými bezpečnostnými opatreniami, ktoré sú ťažko prekonateľné. Tiež výrobcovia telefónov argumentujú tým, že mnoho z nich radšej zraniteľnosť odstránia zo zariadenia ako keby ju mali „opravovať“.

Zdroj: Wired, úvodný obrázok: vlastný

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre