fbpx
SpravodajstvoVeda a výskum

Nie všetky Super-Zeme môžu mať pevný povrch, ako náš domov

Nová štúdia sa bližšie pozrela na kategóriu planét, ktorú označujeme ako Super-Zeme.

Posledné roky priniesli veľa nových objavov, ktoré nám pomáhajú lepšie pochopiť planéty mimo našej Slnečnej sústavy. Jedným z týchto objavov je aj to, že naša Slnečná sústava sa môže radiť medzi vesmírne unikáty.

Portál Universe Today píše, že naše planéty možno ľahko rozdeliť na skalnaté svety, akými sú napríklad Zem a Mars, a Plynné obry, akými sú Jupiter a Saturn. Čo sa týka exoplanét, tie vieme rozdeliť na oveľa viac druhov, čo sa týka veľkosti, ale aj kompozície. Veľa exoplanét spadá do kategórie Super-Zem. Sú to planéty, ktoré vypĺňajú veľkostný, ale aj hmotnostný rozdiel medzi Zemou a planétou Urán.

Super-Zem môže byť až 4-krát väčšia ako naša planéta a hmotnostne sa pohybuje od 1-15 násobku hmotnosti Zeme. V našej sústave takúto planétu nenájdeme, a preto je pre vedcov ťažké určiť, ako by mala Super-Zem vyzerať. Super-Zeme, ktoré sa veľkosťou približujú našej Zemi budú skalnaté, zatiaľ čo tie najväčšie budú pravdepodobne plynné planéty. Vedci sa pýtajú, či existuje deliaca čiara medzi skalnatými a plynnými planétami.

Dve rozdielne rodiny

Väčšina Super-Zemí, ktoré sme objavili, obiehajú blízko pri svojej hviezde. To vedcom ponúklo myšlienku, že Super-Zeme môžu byť plynné planéty, ktoré prišli o svoju atmosféru. Nová štúdia tieto závery napáda a prichádza so svojim vlastným vysvetlením.

Väčšina Super-Zemí, ktoré sme objavili by sa mohli rozdeliť na dve kategórie. Existuje skupina, ktorá je menšia než 1.7-násobok veľkosti Zeme, zatiaľ čo tá druhá je dvakrát tak veľká. Predpokladá sa, že prvú skupinu budú tvoriť skalnaté planéty, zatiaľ čo druhú plynné. Simulácie ukázali, že hlavný rozdiel je v evolúcii danej planéty. Menšie Super-Zeme sa zvyknú tvoriť rovnako ako skalnaté planéty. Najprv vznikne protoplanéta, ktorá neskôr získa atmosféru. Väčšie Super-Zeme vznikajú rovnako ako plynné planéty, kedy vzniká hustá atmosféra hneď na začiatku.

Štúdia potvrdzuje, že medzi týmito dvoma typmi planét existuje rozdelenie. Menšie Super-Zeme sa radia do rodiny skalnatých planét, zatiaľ čo tie väčšie sú plynnými trpaslíkmi.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close