„Nie, na Marse sa ľudská kosť nenašla,“ tvrdí NASA

Opäť sa rozvírila debata o „kosti“ na Marse

ľudská kosť Mars
Zdroj: mars.nasa.gov

V roku 2014, počas misie americkej NASA, Curiosity, vznikla zvláštna fotografia, ktorá tento mesiac opäť vyplávala na povrch. Zachytáva marťanskú pôdu a v prachu objekt, ktorý sa podobá na ľudskú stehennú kosť.

ľudská kosť
Zdroj: NASA via  Science Alert

Vzniklo mnoho konšpirácií, ktoré NASA vyvrátila už pred šiestimi rokmi. Na snímke sa nenachádza žiadna kosť, len obyčajná marťanská skala. Napriek tomu si konšpirátori túto fotografiu obľúbili, ako dôkaz dávneho života na červenej planéte, píše Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Snímka bola vyhotovená systémom MastCam, ktorý sa nachádza na roveri Curiosity. Skala je tvarovaná tak, že môže pripomínať stehennú kosť, no pravdepodobne za tento zvláštny tvar môže erózia, či už pomocou vetra, alebo vody,“ písal hovorca NASA v krátkom príspevku.

Ak niekedy existoval život na Marse, pravdepodobne mal podobu jednoduchých životných foriem, ktoré sa nazývajú mikróby. Je nepravdepodobné, že mal Mars v minulosti dostatok kyslíku v atmosfére, aby mohol podporovať komplexné organizmy.

Ako vznikajú konšpirácie?

Pozorovanie vzorov v náhodných veciach ale nie je nový fenomén. Ľudia sa s ním stretávajú dennodenne a ani si to neuvedomujú. Ak vidíte tvár v zástrčke, alebo psiu stopu tvarovanú z peny na stene v kúpeľni, môže za to jav s názvom pareidolia. Vzniká tým, že časť mozgu spracuje vizuálnu informáciu a vytvorí si svoj vlastný záber ešte predtým, než ju stihnú ostatné časti „dobehnúť.“

Bigfoot
Zdroj: NASA

Na Zemi ľudia neprikladajú pareidolii výraznú pozornosť, no akonáhle je reč o objekte na Marse, takmer okamžite vznikne rad konšpiračných teórií. Jednou z najznámejších je aj takzvaný obrázok „Bigfoota,“ alebo „Tvár na Marse.“ Oba prípady sa ukázali byť len netradičnou skalnou formáciou.

Tvár na Marse
Zdroj: NASA

NASA posielala misie na Mars od roku 1960, čo zahŕňa 4 úspešné rovery a 5 úspešných pristávacích modulov. Momentálne sa vedci snažia nájsť známky života na Marse, no ich pozornosť je zameraná práve na mikróby. Komplexný život je, ako už bolo povedané, veľmi nepravdepodobný. Ktokoľvek prvý objaví známky života na tejto planéte bude silným kandidátom na Nobelovu cenu, preto nemajú vedci žiaden záujem zakrývať potenciálne stopy.

Zdroj: NASA

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre