Nie je vírus ako vírus: S akým škodlivým softvérom sa môžeme najčastejšie stretnúť?

Škodlivý softvér, alebo malware, prichádza v rôznych formách a toto sú tie najbežnejšie z nich.

Hacker_uvodny obrazok
Zdroj: Wikimedia, Vosveteit.sk

Nie je vírus, ako vírus. Samozrejme, v bežnej reči tak označujeme všetko, čo nášmu počítaču škodí, no v skutočnosti sú vírusy len malou časťou toho, čo označujeme ako škodlivý softvér, resp. malware.

Zároveň môžeme povedať, že v modernej dobe sa už s tradičnými vírusmi viac-menej nestretnete. Dnes je populárnejší taký druh malwaru, ktorý dokáže zarábať. Ide napríklad o Spyware, ktorý ukradne osobné dáta, alebo ransomware, ktorý si pýta od obetí peniaze, za odomknutie počítača.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Moderné antivírové programy preto blokujú naozaj veľké množstvo škodlivého softvéru a nezameriavajú sa len, ako ich názov napovedá, na vírusy. Lenže akým hrozbám dnes môže bežný používateľ čeliť? To sa dozviete nižšie.

Vírusy

Vírusy sú v obehu ale aj dnes a väčšinou sú naozaj nenápadne, píše portál PC Mag. Ich hlavnou funkciou je šírenie sa bez toho, aby boli odhalené. Vírusy napádajú nové programy, alebo disky a do vášho počítača sa dostanú buď spustením nakazeného programu, alebo vložením nakazeného USB do počítača. Ako už bolo vyššie spomenuté, vírus je nenápadný, aspoň do určitého, vopred naplánovaného, času, kedy sa spustí jeho ničivá sila.

V minulosti sa využíval tento škodlivý softvér na úplnú deštrukciu počítača, no dnes je jeho využitie rafinovanejšie. Okrem kradnutia citlivých dát môžu byť vírusy použité na to, aby sa nakazené zariadenie zapojilo do DDoS útoku proti veľkým webovým portálom.

Červy

Škodlivý softvér, podobný vírusom. Rozdiel je ale v tom, že červ nepotrebuje spustiť nakazený program, aby sa mohol šíriť. Červ sa nakopíruje do ďalšieho zariadenia a potom spustí svoju kópiu. Zaujímavosťou je, že v roku 1988 spôsobil červ výrazné poškodenie pre mnohé zariadenia. Tento softvér, známy aj ako Morrisov červ, mal za úlohu preskúmať rozrastajúci sa internet a nemal byť vôbec škodlivý. Namiesto toho jeho rýchle množenie zabralo veľké množstvo internetového pásma.

Trójsky kôň

Názov tohto vírusu pochádza zo známeho príbehu o meste Trója a gréckych vojakoch, ktorí sa šikovne ukryli v drevenom koňovi, aby oklamali svojich protivníkov. Trójsky kôň, alebo skrátene Trojan, robí presne to isté.

Vírus sa ukrýva v aplikácii, ktorá sa na prvý pohľad zdá užitočná a naozaj funguje tak, ako má. V nej sa ale ukrýva škodlivý kód, ktorý sa skôr, či neskôr prejaví a napácha poriadnu škodu. Existujú trójske kone, ktoré vybielia váš účet, alebo ukradnú citlivé dáta, ktoré neskôr predajú na dark webe. Trójske kone sa šíria prostredníctvom užívateľov, zdieľajúcich určitý súbor. Môže ísť napríklad o počítačové hry, alebo iný softvér. Užívatelia môžu obsah šíriť zámerne, alebo aj nevedomky.

Spyware

Škodlivý softvér, ktorý sa líši od vírusov, ktoré boli spomenuté vyššie. Tie sa rozdeľujú podľa toho, akým spôsobom sa šíria, no ďalšie škodlivé softvéry sú pomenované podľa toho, čo robia. Určite už tušíte, že spyware bude program, ktorého cieľom je špehovanie.

Spyware môže sledovať váš počítač a ukradnúť vám heslá, alebo iné informácie. Iné druhy spywaru môžu dokonca získavať informácie z webkamery, alebo mikrofónu.

Adware

Škodlivý softvér, ktorý zaplaví vaše zariadenie nevyžiadanými reklamami. Niekedy môže byť týchto reklám tak veľa, že nebudete môcť normálne používať váš počítač.

Antivírový program je dnes už naozaj nutnosťou. Ten najlepší vás ochráni pred všetkými známymi hrozbami, no dajte si pozor! Ani antivírus nemusí byť na prvý pohľad to, čo názov napovedá. Na internete je množstvo rôznych programov, ktoré sľubujú, že ochránia váš počítač. Na ich stránke sa dočítate, že ste v nebezpečenstve, alebo že hackeri už získali prístup ku všetkým vašim dátam.

Nedajte sa nachytať, v tomto prípade ide o scareware, druh softvéru, ktorého cieľom je vás vystrašiť. Donúti vás kúpiť si daný program, ktorý ale nerobí nič. Nielenže ste minuli peniaze na zbytočný softvér, no dali ste údaje z vašej kreditnej karty nie úplne poctivým ľuďom, ktorí tento softvér navrhli. Siahnite preto po overených antivírusových programoch, ako napríklad ESET, Avast a ďalšie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre