SpravodajstvoVeda a výskum

Nezávislý štát na Marse? Muskove vízie môžu mať brutálne právne následky

Právni odborníci sa zamýšľajú nad víziou lídra spoločnosti SpaceX

Nie je žiadnou novinkou, že medzi najväčšie sny vizionára Elona Muska patrí kolonizácia Marsu. V plnení snov mu pomáha aj jeho vesmírna spoločnosť SpaceX, ktorá sa nezastaviteľne rúti dopredu, píše portál Futurism.

Lenže ako by kolónia na Marse fungovala? Bola by to samostatná jednotka s vlastnou formou vlády? Na odpoveď je zatiaľ trochu priskoro, no Musk môže v budúcnosti prekvapiť. Dávnejšie totiž boli internetovou senzáciou podmienky používania Muskovej satelitnej internetovej siete, Starlink. Beta testeri internetu totiž museli uznať Mars ako nezávislú planétu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Odborníci však varujú, že v prípade úspešnej kolonizácie Marsu by akákoľvek nová forma vlády čelila obrovským legálnym problémom. Musk sa v roku 2018 vyjadril, že vláda na Marse by s najväčšou pravdepodobnosťou fungovala na princípe priamej demokracie. V jeho vízii rozhodujú ľudia o problémoch priamo a nie cez vládnych zástupcov.

Právne problémy

Právnici však do istej miery spochybňujú schopnosti SpaceX vo veci vytvorenia nezávislého marťanského štátu. V rozhovoroch pre americké portály dokonca uviedli, že to, čo sa píše v zmluvných podmienkach Starlink sa veľmi nelíši od medzinárodných vesmírnych zmlúv, ktoré boli podpísané viacerými krajinami.

„Celý vesmírny zákon sa točí okolo toho, že obyvatelia Zeme majú rovnaké práva, ale aj povinnosti. Hlavnou myšlienkou tohto zákona je, aby sa z vesmíru stal priestor, ktorý môžeme všetci zdieľať rovnakým dielom,“ vyjadril sa právnik Randy Segal.

Píše sa to aj v dohode Artemis, ktorá vznikla tento rok. Jedným z bodov tejto dohody je, že žiadna krajina nemôže vyhlásiť svoju suverenitu na území, ktoré sa nachádza vo vesmíre. Napriek tomu Segal tvrdí, že Musk môže už teraz podnikať kroky, ktoré by v konečnom dôsledku mohli viesť k vzniku nezávislého „marťanského národa.“

Zároveň však dodáva, že takéto podmienky by si Musk nemohol vymáhať. Expert na vesmírne právo, Frans Von der Dunk sa zas k celej otázke postavil pragmatickejšie. Podľa jeho slov bude ešte niekoľko rokov trvať, kým sa dostane na povrch Marsu prvá ľudská noha. Niektorí tvrdia, že na Mars sa pôjde už za 10 rokov, niektorí tvrdia že za 100. Každopádne Dunk tvrdí, že rozmýšľať o forme vlády na Marse je v dnešnej dobe prehnane skoro.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close