Neunikne im ani svetlo, no to zďaleka nie je všetko: Toto sú dôvody, prečo sú čierne diery najdesivejšími objektmi vesmíru!

O týchto objektoch stále veľa nevieme, no aj tak sa radia k tomu najextrémnejšiemu, čo vo vesmíre nájdete.

cierna diera
Zdroj: omnicalculator.com

Čierne diery sú nepochybne jednými z najfascinujúcejších objektov vo vesmíre, no môžu byť aj poriadne desivé. Nič z nich neunikne, dokonca ani svetlo, tá najrýchlejšia vec, akú vo vesmíre poznáme. Ak objekt padne do čiernej diery, je natiahnutý na „špagetu“ a roztrhaný na atómy. Aby toho nebolo málo, čierne diery sú objekty, kde fyzika prestáva existovať.

Čierne diery môžu prichádzať v rôznych veľkostiach, no medzi tie najväčšie monštrá sa radia tie, ktoré ležia v srdci väčšiny galaxií, píše portál SciTech Daily. Tie sa označujú ako supermasívne čierne diery a pohlcujú naozaj gigantické množstvá hmoty.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čierne diery sú väčšinou neaktívne, čo znamená, že nepohlcujú žiadnu hmotu. Ak však začnú, vytvorí sa okolo nich žeravý disk hmoty, akrečný disk, ktorý môže v niektorých prípadoch žiariť jasnejšie, ako galaxia, v ktorej sa čierna diera nachádza. Galaxie, v ktorých sa nachádza aktívna čierna diera sa nazývajú kvazary.

Keď umrie masívna hviezda, jej jadro sa zrúti do tej najhustejšej formy hmoty, akú poznáme – do čiernej diery. Prvou potvrdenou čiernou dierou je Cygnus X-1, ktorá je najjasnejším zdrojom röntgenového žiarenia v súhvezdí labuť. Odvtedy sme objavili ďalších 50 „menších“ čiernych dier, ktoré obiehajú okolo hviezd v Mliečnej dráhe. Predpokladá sa ale, že v našej galaxii by sa malo nachádzať až 10-miliónov čiernych dier.

Miesto, kde prestáva platiť fyzika

Ako už bolo písané, z čiernych dier neunikne absolútne nič. Proces natiahnutia hmoty, ktorý sa vedecky označuje ako „špagetifikácia“, spopularizoval fyzik Stephen Hawking, vo svojej knihe A Brief History of Time. Špagetifikácia vzniká kvôli nepredstaviteľne silnej gravitácii čiernej diery. Ak by ste do nej padali nohami napred, chodidlá by boli ťahané silnejšou gravitáciou, ako vaša hlava. To by viedlo k natiahnutiu tela a následnému oddeleniu kože, svalov, kostí a dokonca aj molekúl.

Najväčšia čierna diera, akú sme objavili, má hmotnosť, rovnajúcu sa 40-miliardám našich Sĺnk. Toto vesmírne monštrum je väčšie ako 20 Slnečných sústav. Neptún, najvzdialenejšia planéta od Slnka, obehne našu hviezdu raz za 250 rokov. Táto monštruózna čierna diera sa okolo svojej osi otočí raz za tri mesiace. Jej vonkajší okraj sa pohybuje 50% rýchlosťou svetla.

Čierna diera je čiernou kvôli horizontu udalostí. Ide o hranicu, za ktorou rýchlosť, potrebná na únik, prekračuje rýchlosť svetla. V jadre každej čiernej diery sa nachádza singularita, bod s nekonečnou hustotou. Práve v tomto bode sa zákony fyziky, ako ich poznáme, rozpadajú. Preto nedokážeme pochopiť, čo sa za hranicou horizontu vlastne deje.

Podľa niektorých teórii existuje horizont udalostí práve preto, aby zakryl singularitu. Nazýva sa to teória kozmickej cenzúry a v podstate hovorí, že nemôžeme vidieť, čo sa v čiernej diere deje práve preto, lebo tam zákony fyziky nefungujú tak, ako majú.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre