Netradičný tvar tejto hviezdy vedcom ukázal jej tragický osud

Čo sa stane s hviezdou, ktorá sa nachádza v blízkosti bieleho trpaslíka?

Zdroj: YouTube( Rajamanickam Antonimuthu)

Vedci objavili naozaj mimoriadnu hviezdu, ktorá sa podobá na slzu. Netradičný tvar hviezdy naznačuje, že jedného dňa bude slúžiť ako palivo pre hviezdu, ktorá exploduje do supernovy, píše portál IFL Science.

Hviezda totiž neexistuje sama, ale nachádza sa uväznená na obežnej dráhe, okolo ďalšej hviezdy. Pár sa od nás nenachádza ďaleko, len 1.5-tisíc svetelných rokov. Táto blízka vzdialenosť naznačuje, že keď jedného dňa hviezda exploduje, výhľad bude naozaj dychberúci. Musíte si však počkať, pretože podľa odhadov explózia nastane za 70-miliónov rokov. Astronómovia objavujú proto-supernovy (pozn. redackie: Hviezdy tesne pred explóziou) pomerne často. Príkladom je aj Hviezda Betelgeuse, ktorá minulý rok poriadne vedcov postrašila.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Každá hviezda, ktorá je osemkrát hmotnejšia, ako naše Slnko, svoj život ukončí v supernove. Tieto obrovské vesmírne explózie sa delia na niekoľko typov a „supernova v zárodku“, ktorú vedci objavili pri hviezdnej slze, sa radí do kategórie Ia. Supernovy typu Ia vznikajú z bielych trpaslíkov. Zaujímavosťou je, že biely trpaslík nedokáže explodovať sám od seba. Potrebuje na to ďalšiu hviezdu, ktorej kradne hmotu.

Novoobjavený hviezdny pár sa označuje ako HD265435. Vedci objavili hviezdu, ktorá má 60% hmotnosti Slnka a nachádza sa na obežnej dráhe, ktorá trvá 100 minút. Druhú hviezdu, okolo ktorej obieha, vedci pozorovať nedokázali, no jej hmotnosť je o percento vyššia, ako hmotnosť Slnka. Vedci usúdili, že musí ísť o bieleho trpaslíka.

Záhadná sústava

Ako už bolo vyššie spomenuté, biele trpaslíky neukončia svoj život supernovou, pokiaľ nemajú hviezdneho spoločníka. Väčšina bielych trpaslíkov dožije svoj život pokojne, pomalým ochladzovaním. Ak sa však v blízkosti trpaslíka nachádza hviezda, bude z nej čerpať hmotu, alebo sa s ňou úplne zlúči. Ak však biely trpaslík prekročí hodnotu 1.4 násobku hmotnosti Slnka, stane sa nestabilným a exploduje.

Podľa vedcov je len otázkou času, kedy sústava HD265435 prekročí túto kritickú hranicu a exploduje. Astronómovia analyzovali pohyb oboch hviezd a prišli s odhadom, že explózia nastane za 72-miliónov rokov. Je možné, že kým nastane explózia, biely trpaslík vysaje také množstvo hmoty zo svojho spoločníka, že hviezda už nebude schopná fúznych reakcií a sama sa stane bielym trpaslíkom.

Sústavu si astronómovia všimli práve kvôli jedinečnému tvaru hviezdy, ktorá je okrádaná o hmotu bielym trpaslíkom. V skutočnosti za jej tvar môže gravitačná sila bieleho trpaslíka. Sústava však ostáva malou záhadou. Podľa vedcov by sme mali vo vesmíre badať viac podobných párov, no podarilo sa nám ich objaviť len niekoľko.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre