APLIKÁCIE A HRYSpravodajstvo

„Netradičná medicína“: Hry ako liek? Áno! Deti s ADHD ju môžu dostať na predpis. Zatiaľ len v USA

Americká Správa potravín a liečiv (FDA) certifikovala prvú hru, Akali, ako liek

Videohry sú vo všeobecnosti mnohými ľuďmi považované za nevhodnú voľnočasovú aktivitu, ktorú pokladajú za škodnú. Hoci v mnohých prípadoch to môže platiť, tak sú aj situácie, kedy môžu byť hry prospešnými. Naznačuje to štúdia, ktorá vybraným hrám dáva „zelenú“ v spojitosti s deťmi, ktoré trpia ADHD. Na tému upozorňuje herný portál Spawn.sk.

ADHD sa považuje za detskú chorobu, ktorá ak nie je riešenou, tak môžu prerásť u malom percente ľudí aj do dospelosti. Vo svojej podstate ide o poruchu, ktorá sa spája s poruchami pozornosti a s hyperaktivitou a má tri základe skupiny príznakov – nepozornosť, hyperaktivitu a impulzívnosť.

Ako môžu hry pomôcť deťom s ADHD?

Vo všeobecnosti platí, že všetkého veľa škodí obzvlášť v prípade počítačových hier, od ktorých sa deti nevedia častokrát odlepiť. Správne „načasovanie a dávkovanie“ hier však môže naopak pomôcť. Tvrdí to štúdia, ktorá odporúča hry ako liek.

„Nie je príliš ťažké pochopiť, ako môže hranie videohier pomôcť pri liečbe ADHD. Aj keď niektorí veria, že návyková kvalita a senzorické preťaženie, ktoré poskytujú videohry, môžu príznaky ADHD ešte zhoršiť, veľa videohier vyžaduje od hráčov, aby sa na dosiahnutie cieľov sústredili a sústredili na úlohy po dlhšiu dobu. Keď sa dieťa hrá prostredníctvom videohry, učí sa rozvíjať stratégie, rozpoznávať vzorce a a musí sústrediť na danú úlohu. Inými slovami, hráči sa môžu naučiť rovnaké zručnosti, ktoré pacienti s ADHD nemajú natoľko rozvinuté.“ píše sa v štúdii.

Niektoré moderné hry, hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať, tak môžu deťom pomôcť prekonať príznaky ADHD. Mnohé z hier totiž obsahujú skryté úlohy, na ktoré sa musia jednoducho sústrediť a vyriešiť ich, aby prešli do ďalšej úrovne. Inými slovami, musia byť sústredné, musia plánovať, učiť sa novým stratégiám a podobne.

Jednou z takýchto hier, ktorá dostala certifikát lieku, je Akali. Certifikovaná bola Správou potravín a liečiv (FDA) v USA 15. júna tohto roka. V praxi to znamená, že doktori môžu túto hru oficiálne predpísať ako liek. Samozrejme, ide len o lekárov a pacientov na území USA.

Hra bola testovaná po dobu 4 týždňoch na takmer 350 deťoch. Počas tejto doby sa podarilo preukázať potlačenie symptómov ADHD. Zároveň však treba dodať, že deti nedostali počas testovania „voľnú ruku“ a nemohli sa hrať, ako sa im chcelo. Bolo im umožnené hrať sa 5 dní v týždni po 30 minút.

Medzi ďalšie odporúčané hry, ktoré však (zatiaľ) nedisponujú certifikátom patria napríklad Bad Piggies, Roblox, Minecraft, Starcraft, či Portal 1 a 2.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close