BezpečnosťSpravodajstvoWindows

Neoficiálne inštalačné súbory nového Windowsu 11 nie sú bezpečné, upozorňujú odborníci

Chceli by ste si už dnes siahnuť na nový Windows 11? Siahnite radšej po oficiálnej verzii priamo od Microsoftu.

Príchod operačného systému Windows 11 spôsobil už tradične rozruch na hackerských fórach a rôznych stránkach ponúkajúcich bezplatný softvér. Nový operačný systém od Microsoft už totižto je oficiálne dostupný úplne bezplatne, no zatiaľ iba pre ľudí zapojených v Insider programe. I keď sa do Insider programu môže zapojiť takmer ktokoľvek, stále sa nájdu medzi nami aj odvážlivci, ktorí chcú získať Windows 11 z neoficiálnych kanálov, možno aj bez tejto vedomosti. Ako to už býva zvykom, sťahovanie softvéru z neznámych zdrojov prináša viac rizík, ako osohu. Presne to je aj prípad inštalačných súborov Windowsu 11 z takýchto zdrojov.

Vyhýbajte sa neznámym zdrojom

Ako informuje spoločnosť Kaspersky zaoberajúca sa kybernetickou bezpečnosťou, v éteri sa už dnes objavujú falošné inštalačné súbory nového Windowsu 11, na ktoré zrejme narážajú najmä menej zbehlí a menej ostražití používatelia. Jedným z takýchto súborov je aj86307_windows 11 build 21996.1 x64 + activator.exe s veľkosťou zhruba 1,75 GB. Samotná „inštalačka“ sa pritom tvári pomerne nenápadne, minimálne do momentu pokiaľ človek nestlačí tlačidlo pre súhlas s podmienkami. Tie už tradične obsahujú viaceré „kulehy“ v podobe akceptovania stiahnutia ďalšieho softvéru, no ku týmto bodom sa oko bežného používateľa nikdy nedostane.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
windows 11 malver obchodne podmienky
Zdroj: Kaspersky

Podobné súbory tak po akceptovaní obchodných podmienok spustia plejádu ďalších softvérov, ktoré sa začnú sťahovať a inštalovať buď priamo zo súboru, alebo ďalších externých zdrojov. V niektorých prípadoch siahli hackeri po menej invazívnych škodlivých softvéroch, čiže po rozličných typoch advéru. Ten síce znepríjemňuje život používateľa irelevantnými reklamami, no v podstate neprináša ihneď obrovské riziká.

windows 11 malver skodlivy softver
Zdroj: Kaspersky

Na druhú stranu, v obehu sú aj inštalačné súbory, ktoré po spustení predstavujú naozaj obrovskú mieru rizika. Po inštalácii totižto spúšťajú škodlivý softvér ako trójske kone, softvér na kradnutie hesiel, či ďalšie nebezpečné exploity, ktoré môžu viesť ku zneužitiu údajov a súborov v počítači.

Ako na inštaláciu Windowsu 11?

Ako sme už uviedli v úvode, Windows 11 je už v týchto momentoch dostupný pre používateľov zahrnutých v programe Windows Insider. Pokiaľ sa chcete zapojiť do tohto testovacieho programu, môžete tak spraviť priamo na stránkach Microsoftu. Po úspešnej registrácii následne stačí otvoriť položku Aktualizácia a zabezpečenie vo Windowse 10 a vybrať program Windows Insider – Dev Channel. Na záver by sme však radi uviedli, že Windows Insider program je určený na testovanie ranných verzií operačného systému Windows. Používatelia sa tak musia pomerne často popasovať s problémami, chybami a zlou kompatibilitou. Zapojenie sa do programu Windows Insider tak určite neodporúčame na vašom hlavnom zariadení.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close