SpravodajstvoVeda a výskum

Nemecký režisér ostro kritizoval Muskove plány: „Kolonizácia Marsu je utopistická predstava, ktorá padne rovnako, ako…“

Elon Musk je vizionárom, ktorý by chcel dostať ľudstvo natrvalo na Mars

Elon Musk je vizionárom a medzi jeho najväčšie sny nepochybne patrí kolonizovať nášho vesmírneho suseda, planétu Mars. Tento sen chce dosiahnuť pomocou jeho novej rakety, Starship, ktorá by mohla letieť už v roku 2024. Jeho vízie sa úspešným pristátím na červenej planéte nekončia, píše portál Business Insider. Do roku 2050 by sme podľa jeho slov mali vybudovať prvú marťanskú kolóniu, s miliónom obyvateľov.

Jeho ambície sú veľké a miestami sa stretávajú aj s tvrdou kritikou. Ozval sa aj nemecký režisér, scenárista a herec, Werner Herzog, ktorého ste mohli vidieť aj v populárnom seriáli streamovacej stanice Disney+, The Mandalorian. Vyjadril sa, že takýto počin by bol chybou.

Elon Musk
Werner Herzog v seriáli The Mandalorian. Zdroj: YouTube.com(ScreenSlam)

„Myslím, že Elon Musk sa snaží za každú cenu byť akýmsi technologickým vizionárom. Musí totiž predávať svoje elektrické autá a je úžasné, že sa mu darí. Musí taktiež predávať svoje rakety a je rovnako úžasné, že sa mu darí aj to. Nesúhlasím však s jeho názormi a víziou kolonizovania Marsu,“ vyjadril sa Herzog pre portál Inverse.

Opustiť planétu, alebo ju zachrániť?

Tvrdí, že ľudia by sa nemali zaoberať myšlienkou kolonizovania inej planéty. Na druhú stranu, ľudstvo by sa malo snažiť udržať našu Zem čo najdlhšie obývateľnou. Musk sa zastáva iného názoru. Tvrdí, že naša planéta nebude obývateľná večne a ľudstvo by malo žiť dlhšie ako ona. Ak nás o domov nepripraví klimatická kríza, náraz asteroidu by sa o to postaral veľmi rýchlo. Ak však prežijeme aj to, o pár miliárd rokov budeme musieť čeliť Slnku, ktoré sa kvôli nedostatku paliva začne rozpínať.

Mars je pre neho prvým krokom, vďaka ktorému by sme mohli ako ľudstvo uniknúť katastrofickému osudu. Herzog však ostáva aj naďalej skeptickým. Plány Elona Muska prirovnával k pádu fašizmu a komunizmu.

„Vďaka Bohu, že tieto obe gigantické utópie sa nakoniec skončili. Rovnako aj toto storočie prinesie koniec utopistickým snom, akým je kolonizácia Marsu,“ dodáva Herzog.

Na druhú stranu priznáva, že on sám by sa najradšej pozrel na červenú planétu, spolu s vedcami a kamerou.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close