BezpečnosťSpravodajstvo

Nemci vyvinuli Face ID technológiu, ktorá skenuje pokožku tváre

Nemci vyvinuli technológiu Face ID, ktorá je schopná okrem skenu tváre odhaliť aj materiál. Hackerom už nepomôže ani dokonalý model 3D tváre.

V súčasnosti najrozšírenejšou spôsobom autentifikácie používateľa pri vstupe do zariadenia je pomocou skena odtlačkov prsta alebo prostredníctvom technológie Face ID, ktorá sníma tvár používateľa. S technológiou odomykania smartfónu pomocou tváre prišla ako prvá spoločnosť Microsoft so zariadením Lumia 950. Spopularizovať sa ju však podarilo až spoločnosti Apple, ktorá ju priniesla v smartfóne iPhone X. V súčasnosti ide o jeden z najbezpečnejších spôsobov autentifikácie, ale aj ten ma svoje muchy. Napríklad, v minulosti sme sa mohli stretnúť s tým, že sa ju podarilo oklamať členovi rodiny alebo dokonca prostredníctvom vytvoreného 3D modelu tvare, ktorý zodpovedal pôvodnej osobe.

Nemci posúvajú technológiu Face ID na novú úroveň

Práve na problém „dokonalých“ figurín reaguje nemecká spoločnosť trinamiX, ktorá vyvinula senzor, ktorý je schopný detegovať „materiál“ tváre. V tomto prípade, či ide o kožu alebo iný materiál, napríklad plast, silikón, a podobne. Spoločnosť hovorí, že ide zatiaľ o najpokročilejšiu technológiu svojho druhu. Na tému upozorňuje portál Phonearena.com

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Fungovať ma na princípe odrazu svetla od pokožky a ďalších materiálov. Túto technológiu nazýva Beam Profile Analysis a vo svojej podstate robí to, že vysiela mriežku svetelných bodov, ktoré následne naskenuje a pomocou algoritmov zistí, ako sa odráža od danej tváre svetlo. Analýze je pritom podrobný každý jeden lúč zvlášť.

Spoločnosť hovorí, že je schopná týmto procesom rozlíšiť viac než 100 rôznych materiálov a nerobí jej problém ani rôzna farba pleti. Tú ma totiž každý z nás menej alebo viac odlišnú. Zároveň je spoločnosť schopná rozoznať typ materiálu aj bez dostatku svetla, teda napríklad v noci či v tmavých miestnostiach. V každom prípade, tejto technológii stačí rozoznať iba jeden druh materiálu, ktorou je koža, aby vedel algoritmus vyhodnotiť či ide o človeka, alebo nie.

V súčasnosti spoločnosti aktívne pracuje so spoločnosť Qualcomm, ktorá je najväčším dodávateľom mobilných procesorov na svete. Zároveň spoločnosť dodáva, že využitie tejto technológie je oveľa širšie, ako len v smartfónoch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close